Tiniiwiii en Mrihnl mi JiiÉ, Ringers in het bouwvak De eerste Jan Ringers in Alkmaar kwam uit Wetsinge in Groningen en vestigde zich hier in 1757. Hij was van beroep timmer man en bovendien poelier, wat toch een wat wonderlijke combinatie was, maar ook bij zijn zoon en kleinzoon wordt melding gemaakt van deze twee beroepen. Daar naast was hij deurwaarder. De derde generatie Jan Ringers, geboren in Alkmaar in 1811, had eigenlijk naar zee gewild maar moest van zijn vader een ambacht leren en werd dus timmerman. Hij woonde aanvankelijk in de Schouten straat maar kon in 1844 de 'timmermans affaire' van de weduwe J.M. Rense op de Laat over nemen voor f104,-.1 Jan Ringers was behalve timmerman ook taxateur van onroerend goed en bezat nog enkele panden in Alkmaar. Met deze activiteiten legde hij de grondslag voor de aannemers firma Ringers, die ondanks een faillisse ment in 1858 vervolgens toch een paar generaties lang in de familie zou blijven. De timmermanswerkplaats, voor herstel werk en kleine verbouwingen, werd later overgenomen door zijn zoon Frederik Hendrik, kortweg Frits, die de naam aan de firma zou geven. Onder de zonneschermen van het huidige restaurant 'Het Wapen' aan de Laat 160/162 valt het jaartal 1844 nog net te lezen, net als de naam: 'FH Ringers en Zoon'. Zoals die naam al laat zien, en ook om het familieplaatje compleet te maken: Frits kreeg 5 zoons en een dochter. Terwijl zoons Hendrik en Theo een chocoladefabriek oprichtten en zoon Johan ingenieur werd, zouden de oudste zoon Jan en de jongste zoon Frits het bedrijfvan hun vader voortzetten. Zij maakten van de timmer- winkel van hun vader een vooraanstaande aannemerij. Frederik Hendrik ofFrits senior, geboren in 1846, koos voor een zeemansbestaan en vertrok als 17-jarige naar de Oost. Omdat hij een ernstige tropische ziekte op liep keerde hij toch terug naar Alkmaar. Zijn zoon zou later vertellen: "Hij was toen 20 jaar en droeg reeds een baard. Toch moest hij omscholen en begon dus als 'krullenjongen' bij zijn vader in de zaak."2 Na zeven jaar in de leer te zijn geweest meende hij zelfstandig te kunnen worden en trouwde met Elisabeth Volten. Een van de eerste panden waar hij zelf ook het ontwerp voor maakte was de winkel met de ronde ramen op de hoek Luttik Oudorp/ Appelsteeg. Hiermee bewees hij het vak te beheersen. In 1882 nam hij de timmerwinkel van zijn vader over en ging met zijn gezin wonen boven de zaak aan de inmiddels gedempte Laat. Het was een bescheiden zaak en Frits leefde van kleine opdrachten. Hij speciali seerde zich in het maken van (houten) jaloezieën3, wat vooral in het voorjaar veel werk gaf. Bovendien werden tussen Pasen en Pinksteren puien schoongemaakt en ramen gewassen. Alles was in die tijd nog handwerk en de werkdagen waren lang. Grote kozijnen werden gewoon op straat in elkaar gezet. Jarenlang was Frits bovendien waagmeester en daarnaast was hij opzichter van de werkzaamheden aan de Grote Kerk. Vanaf1873 handelde hij in huizen in Alkmaar en ook daarbuiten, waarbij het zeker van pas kwam dat hij als taxateur de huizenmarkt goed kende. Frits was een gezien man in Alkmaar. Hij werd lid van de gemeenteraad voor de Christelijk-Historische Unie, president van de brandweer Burgerplicht en jd, plNCERS, LAAT, A 134. voorzitter van de 8 oktobervereniging 'Alkmaar Ontzet'. In zijn vakgebied werd hij bestuurder van vele belangenvereni gingen, zoals die van de timmerlieden en die der schilders, waar hij voor patroons en werklieden samen het beheer van be grafenisfonds en ziekenkas op zich nam. Ook richtte hij de Patroonsbond op. In 1921 zou hij overlijden. Zijn oudste zoon Jan werd geboren in 1876. Hij deed de avondopleiding voor de bouwvak en was twintig jaar oud toen hij in de zaak kwam. Hij kocht vrij snel een zaagmachine 'gedraaid aan een zwengel door een motor-opperman', een vandikte- bank en een schaafmachine gedreven door een gasmotor.4 Nuttige investeringen, zo bleek al snel, want het ging goed met het bedrijf. Terwijl Frits sr. nog adverteerde als 'Timmerman en Fabrikant Marlies ten Berge De naam Ringers is vooral bekend van de chocolade, maar met name in Alkmaar vinden we heel wat panden terug die ontworpen en/of gebouwd zijn door leden van dezelfde familie. Zoals ze zelf zongen: "In bonbons en in gebouwen, is Ringers te vertrouwen". Laat 160-162. FotoJ. E lsinga 1972. Collectie Regionaal Archief 42 Oud Alkmaar 2013 FREDERIK HENDRIK tajjcra. R jrin«<*HHlnn, iukh, beu küh»li|T. a|H»rfc1rr hit 131. VAN TIMMERMAN TOT AANNEMER Advertentie van Ringers in adresboeken van 1891 en 1894 Pandvan De Glazenier, hoek Luttik Oudorp/ Foto M. ten Berge Oud Alkmaar 2013 43

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 9