tonton-1090 I9S30IKI1AAQ- van het voetstuk zat het verlichtingsappa raat. Het voetstuk bestond uit mondsteen, een hard gebakken steensoort, en was diep gevoegd. Het achthoekige bassin had op vier hoeken gemetselde bloembakken. In de andere vier hoeken bevonden zich de waterpijpen voor vier stralen die naar het midden spoten. De hoofdwaterstraal kwam uit het midden van het voetstuk en spoot ongeveer tien meter hoog. De fundering van het bassin bestond uit een betonplaat. De waterafvoer was zo geregeld dat er nooit meer dan 18 centimeter water in de vijver stond. Het voetstuk, het hoofdbestanddeel van de fontein, was van rode baksteen vervaardigd en had een rechthoekige vorm met overhoeks geplaatste steunberen, waarop ook bloembakken geplaatst waren. Drie kanten ervan waren gelijk, terwijl zich in de vierde kant een kozijn met een deurtje bevond, dat toegang gaftot het inwendige, waar het verlichtingsapparaat gemonteerd zat. Op het deurtje was een roodkoperen plaat van gelijke grootte aangebracht met het opschrift: 'Wilhelminafontein 1898-1923'. De jaartallen verwijzen daarbij niet naar de fontein, maar naar de regeerperiode van koningin Wilhelmina. Het verlichtingsapparaat dat zich in het fonteinvoetstuk bevond bestond uit een Philips halfwatt lamp van 2000 kaarsen lichtsterkte met zilverspiegel, die zijn licht projecteerde in een onder 45 graden geplaatste spiegel, waardoor het licht loodrecht naar boven werd geworpen als een soort schijnwerper. Boven de spiegel was een horizontaal draaiende glasschijf aangebracht, verdeeld in vier kleuren, namelijk wit, rood, geel en groen. Deze glasschijf draaide langzaam en werd door middel van een tandradoverbrenging door een kleine waterturbine in beweging gebracht. Afwisselend, om de minuut, zou het licht dus wit, rood, geel en groen schijnen en zou 's avonds het spattende water van de fontein effectvol belicht kunnen worden. Aan de bovenkant werd het verlichtingsapparaat waterdicht afgesloten met een extra lichtdoorlatende glazen plaat van 22 mm dikte. Op een paar meter van de fontein verwijderd had men een waterdicht putje gemaakt, waarin zich twee grote kranen voor de hoofdstraal en de vier kleine stralen in bevonden en een kleine kraan voor het regelen van de waterturbine van het verlichtingsapparaat. Ook bevond zich in de put een waterdichte schakelkast, waarmee de elektrische stroom ingeschakeld kon worden. Het is waarschijnlijk dat het uitstel van de onthulling tot 8 oktober ook gebeurde vanwege de problemen met de verlichting, die nog niet in orde was. De Alkmaarsche Courant berichtte op 10 november 1923 (een maand later) dat "de Wilhelminafón- tein op 9 november tussen zeven en acht uur 's avonds, pas voor het eerst met kleuren is beproefd en dat de vele aanwezi gen eindelijk de kleuren hebben zien schitteren!" Op 10 november in de avond zou er een herhaling plaatsvinden, mits het weer geschikt was. De krant schreef dat de fontein 's avonds, vanwege het wonder baarlijke kleurrijke licht uit de verschil lende kleurenstralen, op 'een feeërieke verschijning' leek en een warme sfeer gaf aan het Nassauplein. Het publiek was enthousiast. Daarbij moeten we bedenken dat elektriciteit in de jaren twintig nog niet voor iedereen en in alle straten een vanzelfsprekendheid was. De Wilhelminafontein, die het Nassau- kwartier een facet rijker maakte, is tijdens de Tweede Wereldoorlog afgebroken. Tijdens de bezetting is het werk van de gemeenteraad stilgelegd per 1 september 1941, waardoor er geen raadsbesluiten over de afbraak zijn terug te vinden. De feitelijke reden en datum van sloop van de Wilhelminafontein zijn daarom vooralsnog niet te achterhalen. Erkamp herinnert zich dat zijn vader in de oorlog van de gemeente opdracht kreeg, op last van de Duitse bezetter, om de fontein te slopen. Er moest ruimte gemaakt worden ten behoeve van een vrij schootsveld. Het moet ergens in het najaar van 1943 geweest zijn, weet Erkamp. Het slopen ging in die tijd 'met gesloten beurs'. Wat verhandeld kon worden werd verhandeld, alleen het deurtje van de fontein met roodkoperen plaat bleef op zolder bewaard. De roodkoperen plaat met de tekst 'Wilhelminafontein 1898-1923' is vrijwel zeker volgens Erkamp gemaakt door de Bouwtekening, uit het Vakblad voor de Bouwambachten 29 okt 1923. Nederlands Architectuur Instituut Rotterdam 34 Oud Alkmaar 2013 DE SLOOP De voor zover bekend enigefoto van de Wilhelminafontein in werking Rozen park mat fontein Oud Alkmaar 2013 35

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 5