VERLANGEN NAAR EEN FONTEIN Het jaar 1923 was voor Alkmaar en voor het gemeentebestuur een druk en duur jaar geweest. De Muziektuin met de daarin opgenomen Buitensociëteit in de Alkmaarder Hout was gereedgekomen; koningin Wilhelmina vierde op 6 september haar 25-jarig regeringsjubileum en de stad Alkmaar vierde dit jubileum op 12 en 13 september. Kort erna, op 8 oktober, werd het 350-jarig bestaan herdacht van Alkmaars Ontzet in aanwezigheid van de koningin zelf en prins Hendrik, die Alkmaar met een bezoek vereerden. Om de stad te verfraaien met tijdelijke of blijvende versieringen werden inderhaast buurt- en wijkcomités opgericht. Men kon prijzen winnen voor de mooiste straat, buurt of plein. De gemeente Alkmaar had dik uitgepakt en vijfduizend gulden gevoteerd voor versiering en verlichting ter verfraaiing van de stad. Bewoners uit de gegoede burgerij in het statige en luxueuze Nassaukwartier wilden, in tegenstelling tot andere buurtcomités, een meer karakteristieke stadsversiering van blijvende aard. Al langer leefde bij hen het verlangen naar een fontein met een vijver. De enige fontein in Alkmaar, in de Hout niet ver van het Nassaukwartier, had dat jaar moeten wijken voor de aanleg van de nieuwe Muziektuin. Bovendien zou een Wilhelminafontein als blijvend huldeblijk goed tot zijn recht komen in het pas aangelegde rosarium aan de noordzijde van het plantsoen op het Nassauplein. Zowel het plantsoen als het in 1923 aangelegde rosarium waren ontworpen door de Haarlemse tuinarchitect L.A. Springer, die adviseur was voor de gemeente Alkmaar. Een tijdelijk buurtcomité 'tot stichting van de jubileumfontein op het Nassau- plein' werd opgericht, met belangeloze medewerking van Johan en Kees van Reijendam, die de plannen, de leiding en het graaf- en metselwerk voor hun rekening namen. Onder voorzitterschap van dominee H.P. de Pree kon het particu lier initiatief in betrekkelijk korte tijd op brede steun rekenen. Daarbij zal meegespeeld hebben dat veel bewoners en welgestelde families in het sociale leven ook omgang hadden met elkaar en onder andere lid waren van de Vereniging Alkmaars Ontzet en dat burgemeester Wendelaar erevoorzitter was. Alle bewoners van het Nassauplein, een kring van succesvolle en goed gesitueerde burgers, hadden zich bereid verklaard een gedeelte van de kosten voor hun rekening te nemen en de gemeente Alkmaar had al vijfhon derd gulden toegezegd. Ook de kranten waren enthousiast. Een fontein zou een aanwinst voor heel Alkmaar zijn. De stadsredacties van de beide Alkmaarse dagbladen hadden de burgerij opgeroepen om het sympathieke doel te steunen en zij belastten zich zelfs geheel vrijwillig met de giften van burgers voor de Wilhelminafontein in ontvangst te nemen en te verantwoorden. In de winkel etalage van de N.V. Coster op de Voordam lag het schetsontwerp van de fontein van maandag tot woensdag ter inzage. Van donderdag tot zaterdag was het plan voor ieder te bezichtigen aan het Hofplein bij het kantoor van het Noord-Hollands Dagblad. Ook kon men persoonlijk de tekeningen inzien bij het architecten kantoor van J. en C.D. van Reijendam op Nassauplein 29 en giften brengen bij de Oud Alkmaar 2013 buurman op Nassauplein 31, G. Grondsma, ofbij advocaat-procureur mr. C.A. de Groot op Nassauplein 41. DE ONTHULLINGSPLECHTIGHEID De bedoeling was geweest de Wilhelmina- fontein tijdens de jubileumfeesten op 6 september te onthullen, maar vanwege vertragingen besloot men de onthulling samen te laten vallen met de 350-jarige gedenkdag van Alkmaar Ontzet op 8 oktober, de dag dat ook koningin Wilhelmina en haar gemaal prins Hendrik naar Alkmaar zouden komen. De inspanningen werden met succes bekroond en op 8 oktober vroeg in de ochtend woonden velen in vol ornaat de onthullingplechtigheid bij. Vanaf een spreekgestoelte waarover ter verfraaiing een Perzisch kleedje hing, hield J.Th. de Visser, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die door het buurtcomité speciaal was aangezocht voor de onthullingsplechtigheid van de fontein, een plechtstatig en gloedvol betoog voor de Onthulling talrijke aanwezige stadgenoten: Wilhelminafontein "Gaarne wil ik aan het verzoek voldoen van op 8 oktober 1923 in Dominee H.P. de Prée, voorzitter van dit aanwezigheid van comité, om dit gedenkteken over te dragen minister De Visser. aan het gemeentebestuur van Alkmaar en Rechts van hem inzonderheid aan Alkmaars voortreffelijke architect Kees van Burgervader. Ik doe dit echter niet zonder Reijendam en zijn hulde te brengen aan de ontwerperarchi- echtgenote. Op het tecten van Reijendam senior en van Reijen- spreekgestoelte dam junior. Ik gedenk dankbaar de burgemeester aannemer en de trouwe arbeiders, die Wendelaar. Uiterst het werk tot stand brachten en niet het links in militair minst den Directeur van de gemeente- uniform de plantsoenen den Heer Hoek, die voor voorzitter van de een keurige omgeving zorgde. Waar Ontzetvereeniging dergelijke krachten samenwerken, kan ik 8 oktober niet anders verwachten, ofhet gemeente- dhr. A.H.P. Blaauw. uiftaLW A-vS 3$ anj&LBiAj f¥L Oud Alkmaar 2013 31

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 3