Oud Alkmaar De Wilhelminafontein op het Nassauplein Inhoudsopgave Macht en Pracht in Alkmaar? De aanleiding voor het schrijven van dit artikel was een bezoek aan de heer H.J. (Ricus) Erkamp uit Alkmaar, die vroeger met zijn vader een loodgieter- en leidekker- bedrijf aan de Lindenlaan bezat. Bij de familie Erkamp achter in de tuin liggen nog oude trottoirtegels, die vroeger dienst deden als reclame op bruggen. Vele oudere Alkmaarders zullen ze ongetwijfeld nog kennen! Er staat te lezen dat de burger bij 'Erkamp lood en zinkwerken' moet zijn voor sanitair, elektriciteit, gas en water. Het kleine bedrijf, van katholieken huize, kreeg zijn opdrachten van de gemeente Alkmaar en van de Rijksgebouwendienst. Ook rooms-katholieke parochies maakten gebruik van het bedrijfErkamp: zo zijn bijvoorbeeld de torens van de Sint Josephkerk aan de Kennemersingel in 1959 met koperen platen bekleed. Hoe dat in die tijd geheel handmatig met klimhaken en katrollen in zijn werk ging is een verhaal op zich. Erkamp nam me mee naar zijn collectie kunst- en gebruiksvoorwerpen van lood, zink en koper, die hij met nauwgezet vakmanschap eigenhandig vervaardigt en tentoonstelt voor de liefhebber. Dat was de reden van mijn bezoek. Tijdens de bezichtiging werd mijn aandacht getroffen door een opmerkelijk anders uitziend kunstvoorwerp, dat 'eenzaam, maar niet alleen' tussen de pinakels, windvanen, doofpotten en gekleurde glas- en lood- gravures stond. Het zag er uit als een gedenkteken. Op een koperen plaat in een houten zetting van ongeveer 80 bij 60 cm las ik een gegraveerde tekst: 'Wilhelmina fontein. 1898-1923.' Waar gaat dit over, vroeg ik me af. Al snel drong het tot me door dat dit een origineel stuk moest zijn van een fontein die lang geleden in Alkmaar moet hebben gestaan. Vervolgens ging ik op onderzoek uit... Jaargang 37, nummer 2 - 2013 29 Agnes van Menen - van Lienen De Wilhelminafontein op het Nassauplein 37 Christi Klinkert Het schilderij van bode Francois 42 Marlies ten Berge Ringers in het bouwvak 53 Alkmaar varia 54 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Harry de Raad. Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl. Opmaak Greyfish Grafische vormen, Alkmaar. Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor: Blauwdruk voor plus resultaat van de bouw door de Firma F.H. Ringers Zn. in 1914 van het pand Juliana van Stolberglaan/hoek Kennemerstraatweg, bekend als 'het huis van dr. Van Dam'. Collectie Regionaal Archief Achter: Huize Voorhout in 1908, gebouwd door de Firma F.H. Ringers Zn. Foto A.C. Dane Kz., Collectie Regionaal Archief Het monumententhema van dit jaar verwijst naar oude tijden, de 17de, 18de en 19de eeuw, toen vooral in 'de Oost' en in 'de West' verdiende kapitalen werden geïnvesteerd in pracht en praal in onze moerasdelta. We danken er o.a. de Amsterdamse grachtengordel aan, de buitenhuizen in Kennemerland en langs de Vecht. In onze stad Alkmaar is die rijkdom van weleer nog terug te vinden in bijvoorbeeld de prachtgevels van het Moriaanshuis en Huize De Dieu, van de mooiste panden aan de Oudegracht, de Platte Stenen Brug. En niet te vergeten in het fraaie Wildemanshof. Men was rijk, men voelde zich machtig en dat wilde men weten ook. Je kunt er mooie verhalen over vertellen. En dat gaan we doen ook, op zondag 15 september, met een wandeling langs 'Alkmaars Macht en Pracht'. Hoe zit het met de macht en pracht van Alkmaar in 2013? Het is nu geen particuliere rijkdom, die het antwoord bepaalt. Een stad, die zijn pracht van het verleden wil behouden voor de toekomst zal nauw èn slim èn krachtdadig moeten samenwerken met projectontwikkelaars, woningbouwverenigingen, eigenaars en vrijwilligers, die zich voor behoud en herstel willen inzetten. Panden, die in dat verband onze bijzondere zorg verdienen wegens een onzekere toekomst zijn de Nieuwe Doelen, het karakteristieke en historische grachtenpand van Provadja, Huize De Dieu, Huize Westerlicht, de Kapelkerk. En of Ringers nog te redden is, nu eigenaar MAB grotendeels is ontmanteld, is ongewis. O tempora o mores! Het monumententhema van dit jaar kan daarom niet anders dan uitmonden in een oproep aan ons stadsbestuur: wend uw Macht aan, uw creativiteit, uw vermogen tot samenbinden en samenwerken om de Pracht van Alkmaar te beschermen. Op de steun van onze Historische Vereniging Alkmaar en van 'volle neef' de Stichting tot Behoud en Herbestemming van Alkmaars Erfgoed mag zondermeer gerekend worden. Ik wens u namens ons bestuur een boeiende, betrokken Monumentendag 2013 toe! Leen Spaans Agnes van Menen - van Lienen Dat er op het Nassauplein een Wilhelminafontein heeft gestaan, zullen veel Alkmaarders niet weten. In dit artikel wordt uitgebreid uit de doeken gedaan hoe die fontein er in 1923 gekomen is, maar ook waarom ze in de oorlogsjaren weer verdween.

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 2