as Open huis op Monumentendag Puienprijs 2013 50 jaar lid Samenwerking LB Agenda In het water van de Lindegracht is een nieuwe beschoeiing aangebracht. De Historische Vereniging Alk maar was onaangenaam verrast dat deze wijziging zonder vergunning is aangebracht. De grachten in Alkmaar zijn aangewezen als rijksmonument en beschoeiing is daarmee geen vergunningsvrij bouw werk. Maar de kade ligt er, de gracht een halve meter kleiner, de tuinen een halve meter groter. Dat architectuur geen eeuwige waarde heeft was al bekend, maar dat het eethuisje op het Bolwerk zo'n kort leven heeft gekregen is toch wel opmerkelijk. Het door Lody Trap in 2008 ontworpen shoarma eethuisje heeft zo'n achterstallig onderhoud dat het al aan vervanging toe is. Nu wordt dit sieraad vervangen door een pavil joenachtig bouwwerk met een terras aan het water en een terras in het park waarvoor meerder bomen gekapt moeten worden. Wij maken bezwaar tegen alweer een aantasting van het door Zocher ontworpen Bolwerk, dat als rijksmonument betere bescherming verdient. Op monumentendag stellen wij u in de gelegenheid een kijkje te nemen in ons nieuwe onderkomen. Op zaterdag 14 september zullen wij daarvoor van 10.00 uur tot 16.00 uur geopend zijn. U kunt dan kennis nemen van de plek waar wij ons gevestigd hebben en waar u met ons in contact kunt komen. U kunt hier via een powerpointpresentatie kennis nemen van de activiteiten van onze vereniging en ook is er de mogelijkheid in het bezit te komen van mogelijk nog bij u ontbrekende HVA-publicaties. U bent die dag van harte welkom op Nassaulaan 43. Eens in de twee jaar looft onze vereniging prijzen uit voor de mooiste nieuwbouw- en restauratieprojecten in de monumentale stad (inclusief de monumentale lintbebouwing richting Oudorp, Koedijk en Heiloo). De prijsontvangers zijn de architect, eigenaar, opdracht gever of aannemer. Er zijn vier prijzen voor de vier onderscheiden categorieën: woningen nieuwbouw, woningen restauratie, zakelijke panden nieuwbouw en zakelijke panden restauratie. Het bestuur laat zich adviseren door een commissie van bouwkundige specialisten. Vanaf september kunt u de foto's van de 20 genomineerde panden in de pers en op onze website verwachten. U bent alvast van harte uitgenodigd om op 20 november a.s. de prijsuitreikingen mee te maken in de Trefpuntkerk, vanaf 19.30 uur. Je moet er al jong mee begonnen zijn om te kunnen vieren, dat je vijftig jaar lid bent van onze vereniging. Dit jaar viel dat genoegen te vieren bij de heer Doedens, architect (in ruste). Hij ontving van het bestuur een glazen pressepapier met het logo van de vereniging, een schetsboekje en een boeket. We hopen voor de heer Doedens en zijn echtgenote, dat er nog een aantal (verenigings-)jaren mogen bijkomen. Aan onze vereniging is samenwerking aangeboden door twee interessante Alkmaarse instellingen: Alkmaar Prachtstad en HOVO. De eerste helpen wij aan historische achtergrondinfo bij publicaties en evenemen ten. In ruil er voor krijgen we redactionele ruimte in het blad van Alkmaar Prachtstad en promotionele hulp bij de ledenwerving. De tweede wil ons lezingen- en wandelingenaanbod benutten voor een aantal cursussen. Het kan ons weer nieuwe boeiende sprekers opleveren. Van samenwerking word je nooit slechter. We onderzoeken dus graag welke nieuwe kansen ons dit biedt. 5 6 Oud Alkmaar 2013 HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@historischeverenigingalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: L. Spaans, voorzitter, C. Hoogeveen, secretaris, W.K. van der Molen, penningmeester, F. Alkema, M.E. ten Berge, H. Bienstman, B. Muis en R. de Vries, leden. De prijs van het lidmaatschap bedraagt 20 per jaar. ING rekeningnummer 600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Zondag 15 september Wandeling langs 'Macht en Pracht', het thema van Monumentendag. De start is om 13.30 uur bij de fietsgarage op het Canadaplein. Dinsdag 17 september Lezing over archeologie in theorie en praktijk en vondsten in Alkmaar van de laatste jaren door Nancy de Jong, archeoloog bij de gemeente Alkmaar. Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. Zondag 6 oktober Adriaen Anthonisz.wandeling, in het teken van Alkmaars Ontzet. Vertrek 14.00 uur vanaf het Victoriepark. Dinsdag 22 oktober Lezing over penitentiaire inrichting Schutterswei door de heer Valkema. Aanvang 20.00 uur in de Sociëteit, Varnebroek 31. Zondag 17 november 'Puienprijswandeling'.langs een aantal bekroonde panden en een aantal genomineerde panden. Start om14.00 uur voor de Molen van Piet op het Bolwerk. Woensdag 20 november Uitreiking van de Puienprijs 2013 in de Trefpuntkerk, Louise de Colignystraat 20. Inloop vanaf 19.30, aanvang 20.00 uur.

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 16