mu ft mm fïïffip l Nieuw bestuurslid en erelid Oud Alkmaarprijs Pinksterdrie Van de werkgroep Welstand c c j-* en yr vw.. VVV 1 Op de afgelopen jaarvergadering traden Jan Nachbar en Kees Tiebie terug als bestuurslid na negen jaar lang deze functie vervuld te hebben. Gelukkig gaven beiden aan nog enige hand- en spandiensten voor de vereniging te willen blijven vervullen. Dit werd in dank aanvaard. Vervolgens werd door de vergadering bij acclamatie Hiske Bienstman benoemd tot nieuw bestuurslid. Zij zal zich allereerst bezig gaan houden met het organiseren van de lezingen. Ook droeg het bestuur tijdens de vergadering Guus Breebaart voor als erelid. Haar grote en brede inzet binnen de vereniging voor o.a. wandelingen, lezingen, onderwijsprojecten en vicevoorzitterschap waren daarvoor de aanleiding. De vergadering stemde hier bij acclamatie mee in. Magda van Amsterdam als voorzitter van Oud Alkmaar- prijs-commissie onthulde op de jaarvergadering aan wie de Oud Alkmaarprijs 2013 uitgereikt zou worden. De commissie vond unaniem dat Jan Roobeek dit jaar deze prijs verdiende. Zijn jarenlange inzet binnen en buiten de HVA voor de stad Alkmaar is ongekend, ondanks het feit dat hij een drukbezet ondernemer is. Op zeer veel terreinen is hij bezig of bezig geweest met de geschiedenis en het aanzicht van de stad. Met voorbeelden uit het verleden probeert hij jongeren weer te interesseren voor techniek (denk aan de opbouw van de kraan die vroeger aan de Kraanbuurt stond. Daarnaast roemde de commissie zijn inzet bij de Puienprijs en het organiseren van Kaeskoppenstad. Ook vond hij dit jaar nog tijd voor een lezing voor de HVA. Onder een welverdiend applaus nam hij de gouden HVA-speld en de oorkonde in ontvangst. Op dinsdag 21 mei reden twee volle bussen onder een dik wolkendek naar Delft. Na een koffiepauze begon nen we met een rondvaart door de stad. Het regende intussen behoorlijk maar op de boot zat iedereen droog. Wel werd het uitzicht wat beperkt door de vele condens, maar gaandeweg verbeterde het weer. Het einde van de rondvaart bracht ons bij De Porceleyne Fles, waar we een rondleiding door de fabriek kregen en het tentoongestelde porselein konden bewonderen. Na de lunch splitste de groep zich in drieën. Hierbij werd resp. een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk met het praalgraf van Willem van Oranje, Het Prinsenhof met aandacht voor de moordaanslag op Willem van Oranje of werd deelgenomen aan een stadswandeling met een stadsgids. Gelukkig bleef het droog zodat ieder volop van de vele bezienswaardigheden kon genieten. Na nog een afsluitend drankje op ons koffie- en lunchadres vertrokken we tevreden richting Alkmaar. Veel dank aan Carry van der Molen en Leen Spaans voor het organiseren van deze mooie en interessante dag. In de afgelopen periode is een aantal aanvragen besproken, waarvan hier de belangrijkste genoemd worden. Voor de Gedempte Nieuwe- sloot 24 is een aanvraag gedaan voor een nieuwe pui, maar het voorstel is on voldoende van kwaliteit. Dichte gevelwanden zijn niet gewenst in de binnenstad. De boven lichten met glas en lood van de oude pui (voor de ouderen 54 Oud Alkmaar 2013 onder ons, die van café 't Vosje) waren nog onder de betimmering aanwezig. Wanneer deze weer zichtbaar gemaakt waren had dat een architectonische meer waarde van dit pand betekend. Het terugbrengen van de etalages aan het Ramen zou bovendien een economische meerwaarde hebben kunnen betekenen. Helaas is zonder goedkeuring van de Commissie Welstand het pand al opgeleverd. In het Victoriepark worden al jaren plannen gemaakt voor het vervallen IJkkantoor. Het plan voor een theetuin in het te restaureren IJkkantoor zou een waardevolle impuls voor het park kunnen betekenen, een ontwerp van de beroemde landschapsarchitect Zocher. Niet alleen hondeneigenaren zouden dan het park bezoeken, ook toeristen en bewoners van de stad zouden er een rustplek kunnen vinden. Helaas is het plan van de theetuin niet doorgegaan, daar voor in de plaats kwam het verzoek tot het bouwen van een restaurant met hotel. Wij gaven een negatief advies gezien de grootte en de vormgeving van het plan. Drie verdiepingen op een ondergrondse garage zou in onze ogen het park teveel aantasten. Op deze unieke plek zou alleen een kwalitatief hoogstaand ontwerp toegestaan moeten worden. Naar het zich laat aanzien wordt in het nieuwste ontwerp weer teruggegrepen op de vormgeving van het IJkkantoor waardoor een meer bescheiden gebouw ontstaat. Onduidelijk is waarom niet dit, maar het oude ontwerp in de gemeenteraad behandeld werd. m m JP ji i4h L Het Doelenveld nadert haar voltooiing. Mede dank zij de inspanningen van de Historische Vereniging is het transformatorhuisje van de schietbaan verdwenen, waardoor de baan weer zichtbaar geworden is en het uitzicht op de Nieuwe Doelen zoals dat in de zeven tiende eeuw te zien was teruggekeerd is. Hopelijk is de vuilcontainer niet in de plaats van het transformatorhuisje gekomen. Nu nog hopen dat er voor de Nieuwe Doelen op korte termijn een bestemming komt waar de Alkmaarse bevolking gebruik van kan blijven maken. Voor de Doelenstraat heeft het gemeentebestuur opdracht gegeven voor het plaatsen van twee kunstwerken als poort/afscheiding op de randen van het Doelenveld. De Historische Vereniging Alkmaar is altijd voorstander geweest van een smalle entree van het Doelenveld. We pleiten nog steeds voor het herstellen van de gevelwand van de Sint Jorisstraat hoek Doelenstraat. Voor de Koorstraat hoek Heul is een aanvraag voor appartementen in het voormalige bankgebouw. Het terugbrengen van de houten ramen in oorspronkelijke staat heeft onze instemming, maar we maken bezwaar tegen het verwijderen van de tralies voor de ramen van de begane grond. Deze behoren onlosmakelijk bij het bankgebouw, dat niet voor niets een Rijksmonument is. (zie foto op p. 49) Voor een kledingwinkel zijn deze tralies niet noodzakelijk, maar gezien de hoogte van de ramen ten opzichte van het straatniveau levert het verwijderen niet een veel beter zicht op de etalages op. Oud Alkmaar 2013 55

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 15