Alkmaar varia burcht waarop een hamer, een beitel en een nijptang getekend waren. Hendrik Ringers verraste zijn schoonzuster met bloemen en (natuurlijk!) bonbons, en natuurlijk werd een slotlied gezongen met als belangrijkste regel: "lang bloeie de firma, hoezee, hoezee". Na het overlijden van Jan Ringers was de heer Harm Bosch als mededirecteur aangetrokken, en in 1949, toen ook Frits afscheid van de zaak had genomen, ging het bedrijf verder onder de naam Ringers BouwbedrijfN.V.. Het oude machinepark werd vernieuwd en uitgebreid. Ook het architectenbureau, dat nog steeds boven de werkplaats aan de Laat was gevestigd, onderging een grote verandering en uitbreiding. Frits Ringers overleed in 1965, kinderloos net als zijn broer Jan. Het bouwbedrijfis overgenomen door de heer Bosch en later door de heer Bakker. Op het Regionaal Archiefbevindt zich een uitgebreid bedrijfsarchiefdat nog wacht op bestudering. Huize Voorhout nu. 6 juli 1940 begonnen was. Het cadeau voor Foto M. ten Berge de zaak was een fraai tegeltableau van het Waaggebouw. Boven dit geschenk, omringd door vele bloemen, prijkte het embleem van de zaak: een Alkmaarse Historisch Café Kaeskoppenstad 2013 Societeit De PP-verzetsgroep NOTEN 1 In die tijd Laat 134, later 152 en nu dus het pand Laat 162 2 Familie-archief. Toespraak voor de Rotary van F.H. Ringers jr. in 1938 3 "De geschiedenis van Ringers' Bouwbureau NV Alkmaar" in Bouwnieuws voor Noord-Holland 1962 nr. 50 p. 6. Jaloezieën werden toen nog uit de hand gezaagd. 4 Idem. Een vandiktebank is een stationaire houtbewerkingsmachine. 5 Particuliere Collectie, 25-jarige Echtvereeniging van den HeerJan Ringers en Mevrouw Helena Tenia Ringers-Veen. 24 juli 1926 6 Architect was Johan Wilhelm Hanrath in opdracht van W.C. Bosman. In 1938 liet Hofstee het pand uitbrei den met een nieuwe vleugel als tehuis voor 60 beter gesitueerde bejaarden. Aannemer F.H. Ringers voerde de bouw van de nieuwe vleugel uit. 7 Hans Koolwijk, ïoojaar Van Til Interieur, Alkmaar 2004, p. 17 8 RAA, Archiefvan de Vereniging van Bouwvakpatroons te Alkmaar, 1901-1913, notulenboek. Zie ook de brief van W.F. Stoel van 13 dec. 1913, waarin hij erop wijst dat bij een loonsverhoging van de timmerlieden zijn afdeling scheepswerf niet meer zal kunnen concurreren met de firma's buiten Alkmaar. 9 RAA, Archiefvan de Nederlandsche Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven (NAPB), later Nederlandse Aannemersbond 1913-1976, Losse stukken, Brief 24-4-1913. Zijn zoon Frits Ringers jr. zou later wel voorzitter worden van de NAPB. 10 Alkmaarsche Courant 17-7-1918 en meerdere artikelen van mei en juni 1919 11 Verslag van de eerste steenlegging, met rede van voorzitter Ringers, in de Alkmaarsche Courant 1947 52 Oud Alkmaar 2013 In het kader van het Historisch Café wordt 19 september een lezing gehouden door Janneke van Zanten. Ze zal de geschiedenis, functie en techniek van gebrandschilderd glas in lood bespreken aan de hand van vele Alkmaarse voorbeelden. Locatie is dit jaar de Openbare Bibliotheek, Gasthuisstraat 2, aanvang 20.00 uur. Voor de zesde maal werd in het laatste weekend van juni de binnenstad van Alkmaar gevuld met enkele honderden uit de zestiende eeuw overgekomen burgers plus een vele malen groter aantal toeschouwers. De formule is voor de vaste bezoekers min of meer een feest der herkenning, maar menig vreemdeling kijkt zijn of haar ogen uit. Maar Iedere tweede maandagavond in de maand zal vanaf 19.00 uur de deur open gaan in De Sociëteit aan het Luttik Oudorp 78 voor een "Ik kan me nog herinneren.."-avond. Onder leiding van leden van de Historische Vereniging Alkmaar gaan we thema's uit het dagelijks leven bespreken. Het gaat dan om onder werpen als: Hoe kwam je aan nieuws? Hoe ging je op vakantie? Hoe bleef je gezond? Het is vooral de bedoeling dat de bezoeker alle ruimte krijgt om invulling te geven aan de avonden en met verhalen komt. We starten op 9 september. door de geestdrift waarmee met name Jan Roobeek elk jaar weer probeert nieuwe elementen aan te brengen, valt er ook voor Alkmaarders nog veel te genieten. Voor het eerst is nu de toen beroemde Latijnse School opgezet. In drie 'lokalen' gaven bekende geleerden als Metius en Snellius lessen in wis-, natuur- of sterrenkunde, waarbij ze proefles deden met instrumenten als bijvoorbeeld de buis van Torricelli, die zo uit de zeventiende eeuw naar het Verdronkenoord leek overgebracht. Op de foto ziet u de nagebouwde toegangspoort van de school, waarbij leerlingen van het Murmellius Gymnasium uitlegden hoe het er vroeger aan toe ging. Nog een door Jan Roobeek ontwikkelde nieuwigheid was de handaangedreven carrousel op het Waagplein, zodat ook de jongere jeugd aan zijn trekken kwam. Alles met elkaar weer een bijzondere Kaeskoppenstad, vooral ook door het enthousiasme van de vele figuranten. Loes Gompes beschrijft in haar boek "Fatsoenlijk land; Porgel en Porulan in het verzet" hoe de PP-verzetsgroep tijdens de oorlog tientallen Joden wist onder te brengen in de omgeving van Alkmaar. De leiders van de groep, Bob van Amerongen en Jan Hemelrijk, waren voor de oorlog leerlingen van het Murmellius Gymnasium en zelf half Joods. Niet alleen hun eigen familie overleefde de oorlog, ook tientallen anderen zijn door hen gered. Oud Alkmaar 2013 53

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 14