Nassaupldn 24 Alkmaarder met meerdere bestuursfuncties. Foto M. ten Berge Hij was bijvoorbeeld bestuurslid van het Christelijk Lager Onderwijs, waarbij hij in 1905 een adviserende rol speelde in de bouw van de Wilhelminaschool, voorzitter van de Zondagsschool en regent van het Hofje Helena van Oosthoorn. Hij volgde op 2 september 1919 zijn vader op in de gemeenteraad en bleefraadslid tot in 1934. Hij is lid geweest van de Provinciale Staten en van 1923 tot 1930 was hij wethouder van Alkmaar, belast met de portefeuille van openbare werken, plantsoenen en volkshuisvesting. Jarenlang was hij voorzitter van de Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland en op zijn initiatiefkwam in 1935 een fusie tot stand met de Nederlandschen Aannemersbond, waardoor beide organisaties verenigd werden in de NAPB, de Nederlandschen Aannemers en Patroonsbond. Toen hij in april 1938 op 61-jarige leeftijd overleed stond in een artikel in de Alkmaarsche Courant: "Als bouwpatroon was hij een zeer deskundig wethouder van Publieke Werken, die volkomen op de hoogte was van alles wat onder zijn afdeeling ressorteerde." Toch waren er meerdere malen discussies geweest over belangenverstrengeling. Vooral in 1925 werd dit als argument tegen Ringers' beleid aangevoerd in de zogenaamde 'ziekenhuiskwestie'. Ook bleek uit een krantenartikel van 13-11-1930 dat de heer Van Slingerland bezwaar had tegen de benoeming van wethouder Ringers in de functie van commissaris in het bestuur van de Vereeniging Volkshuisvesting 'Alkmaar'. Daarbij ging het hem niet om de persoon, maar maakte hij principieel bezwaar dat een aannemer de portefeuille van Publieke Werken had. In het College bestond echter geen bezwaar dus Ringers werd wethouder. Hoewel het 'in memo- riam' bij zijn overlijden vol lofwas en de journalist Jan Ringers omschreef als een sympathiek en vriendelijk man, liet zijn broer bij de begrafenis ook een ander geluid horen: Jan kon door zijn gesloten karakter stug en stroeflijken. Zijwegen kende hij niet. Dikwijls was hij voor anderen niet gemakkelijk, maar het minst gemakkelijk was hij voor zichzelf. NA DE OORLOG Jan is overleden in 1938, dus vanafdie tijd dreefhet bouwbedrijfop Frits jr. Ook hij had vele bestuursfuncties en vervulde een belangrijke rol bij de brandweer, maar voor de bouwwereld was van belang dat hij van 1945 tot 1953 voorzitter was van de woningbouwvereniging 'Volkshuisvesting'. Dit was de voorganger van wat nu woning bouwcorporatie Van Alckmaer is. Het was de periode van de wederopbouw vlak na de oorlog, en terwijl broer Johan minister werd en broers Hendrik en Theo de 50 Oud Alkmaar 2013 chocoladefabriek in Alkmaar uitbouwden, bemoeide Frits zich met de Alkmaarse volkshuisvesting. In 1946 begon de aanbesteding van woningen in en bij de Uitenboschstraat. In 1947 werd de eerste steen gelegd: "Gisterenmorgen wapperde de Alkmaarse vlag naast de nationale driekleur, stond een rij auto's langs het trottoir geparkeerd en dromden talrijke belangstellenden samen rond de stapels stenen en de steigers aan 't eind van de Uitenboschstraat. Daar wordt gebouwd, daar sjouwen de opperlieden met stapels stenen, daar klinken de troffels en kletst het cement in de voegen. Daar verrijzen de eerste 23 woningen die in Alkmaar na de bevrijding gebouwd worden nog 107 andere zullen volgen."11 Ook de bebouwing van het gebied ten zuiden van de Uitenboschstraat tot aan de Kortenaerkade kreeg het groene licht. Ringers opperde daarnaast het idee 34 bejaardenwoningen aan de Paul Kruger- straat te bouwen, aansluitend op het Hofje Paling en Van Foreest. Het zou in 1953 gereed komen en werd, niet verwonderlijk, het Frits Ringershofgenoemd. HET EEUWFEEST Terwijl in 1926 met een grootse revue het 25-jarig bestaan van de firma werd gevierd, volgde al in 1947 het eeuwfeest. De revue eindigde dan ook met de tekst: "Vijfen twintig jaren lang, mocht de firma huizen bouwen. Doch ik zeg u in vertrouwen, d' oude zaak bestond reeds lang." Die bestond namelijk al sinds 3 februari 1844, met de aankoop van de 'timmermans affaire' aan de Laat. Vanwege de oorlog werd de jubileumviering uitgesteld en gecombineerd met 4 jubilarissen, die volgens de krant "meer dan een mensen leven in dienst zijn geweest", wat inderdaad heel bijzonder was! Bijzondere aandacht was er ook voor de restauratie van de Sint Laurenskerk, waaraan men op Het Frits Ringershof aan de Steynstraat. Foto M. ten Berge Oud Alkmaar 2013 51

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 13