Ontweïjpen en Uitvoering van Bouwebken Vader en zoons ten zich roerden? En ook nog gepubliceerd Ringers in de tuin, in de krant? Ringers was het zich bewust: ca 1920. Vlnr "De in den loop der jaren steeds meer op Johan, Frits sr., den voorgrond getreden theorieën van Hendrik, Theo, Jan klassenstrijd hadden tussen hen geen en Fritsjr.. verwijdering veroorzaakt, altijd was er met Familiearchief lust en ambitie gewerkt." Toch was er onrust. Op 13 mei 1919 brak in Alkmaar een staking uit van bouw vakarbeiders, omdat de patroons, onder voorzitterschap van Jan Ringers, de looneis van de werklieden slechts gedeeltelijk hadden ingewilligd. Hun bod om de werkweek te brengen op 50 uur tegen 52 cent per uur ging de Samenwerkende Vereeniging van Bouwvakarbeiders te Alkmaar echter niet ver genoeg. Op 14 mei werd gemeld dat het aantal stakers 275 bedroeg, omdat ze ook enkele aan het werk gebleven arbeiders overtuigd hadden het werk neer te leggen. Je kunt het ook anders zeggen: in de krant stond dat stakers de werkwilligen gingen lastigvallen en "de heer Ringers verzocht toen zijn aan het werk gebleven personeel ook maar thuis te blijven".10 Drie dagen later lag de bouwvak geheel stil. De kwestie zou zich zeker tot halfjuni voortslepen. GROTE BOUWWERKEN De aannemerij groeide uit tot een middelgroot bedrijf dat ook steeds meer utiliteitsbouw ging maken. Zo werd het kaaspakhuis langs het Kanaal in 1919 door bouwbedrijfF.H. Ringers gebouwd, in sobere late Jugendstilstijl naar ontwerp van architect Zytse Feddema. De schaal van het pand was in 1919 ongekend groot, maar werd nog groter: na enkele uitbrei dingen trok in 1928 kaasfabriek Eyssen in 7 jü^N016*44 48 Oud Alkmaar 2013 het pand. Ook het voormalig Agentschap van de Nederlandse Bank, hoek Laat-Heul, werd gebouwd door aannemersbedrijf (Jan) Ringers in 1922 naar een ontwerp van de Amsterdammers A. en L. van Gendt en Leguit in een traditionalistische, op Duitse voorbeelden geïnspireerde bouwstijl. Het kreeg opvallende topgevels met gekartelde daklijsten, een markante hoektoren en zware smeedijzeren tralies voor de ramen. Later werd het bankgebouw Fortis, nu is er de modezaak Hugo Boss gevestigd. En laten we vooral de nieuwe chocolade fabriek aan de Noorderkade niet vergeten, die in 1920 werd gebouwd door, niet verwonderlijk, het bouwbedrijfRingers en Zn. Het was Frits jr. die het ontwerp voor de nieuwe fabriek tekende. Hij gaf ook leiding aan de latere uitbreidingen van de fabriek in 1926 en 1937 en aan de Friescheweg werden personeelswoningen gebouwd. Vanaf1921 ging de firma verder zonder Frits senior, die in dat jaar was overleden, maar het bedrijfbleefde naam F.H. Ringers Zn houden. Beide broers deden ook veel taxaties van woningen en andere gebouwen en waren bovendien niet alleen als aannemer maar ook als architecten in het bedrijfwerkzaam. De zaak ging op den duur dan ook Bouw en Ontwerpbureau FH Ringers en Zoon heten, in plaats van Aannemerij. De ontwerpen waren over het algemeen van de hand van Frits jr Ook na 1926, het 25-jarig huwelijksfeest van Jan en ook het 25- jarig bestaan van de firma zoals bezongen in de revue, bleefhet bedrijf van de firma Ringers bouwen. De Julianaschool bijvoorbeeld, gebouwd in 1929 door architect F.H. Ringers, en het huis Nassauplein 24, gebouwd in opdracht van A.A. Ort in interbellumarchitectuur in 1938. En niet alleen bouwen, ook verbouwen, uitbreiden, restaureren en opknappen hoorden bij de dagelijkse werkzaamheden. In de laatste coupletten van de revue wordt bijvoorbeeld de winkel van Droge verbouwd, de bakkerij van Kokkes vergroot, de sigarenfabriek op de Baangracht hersteld na brand, de winkel van Lienesch gemoderniseerd en de firma Kerrebijn verbouwd. JAN RINGERS Net als zijn vader was Jan niet alleen aannemer maar ook een zeer betrokken Band van het voor malig agentschap van de Nederlandse Bank aan de Koor straat hoek Heul. Foto V. Alkema Bersoneelwoningen. voor de Ringers Chocoladefabriek aan de Vrieseweg. Familiearchief Oud Alkmaar 2013 49

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 12