stemmers gingen met hem mee, en ook in de jaren daarna volgde men de lijn van geen loonsverhoging en geen arbeidsduur verkorting.8 Daarnaast maakte men zich druk om 'verkeerde concurrentie': de positie van aannemers tegenover architecten en opdrachtgevers was onduidelijk en de bond discussieerde over aanbestedingsregels en de opstelling van de gemeente in de uitbreidingswijken. In 1913 werd de Vereeniging ontbonden: een meerderheid van de leden was overgestapt naar een nieuw opgerichte Alkmaarse afdeling van de Nederlandse Aannemers- bond, de NAB. Ringers sr. weigerde in dit nieuwe bestuur plaats te nemen.9 Inmiddels was ook de jongste zoon opgenomen in de zaak. Frits junior werd geboren in 1887. Over zijn eigen jeugd vertelde hij dat hij op de lagere school geen al te brave leerling was, en omdat hij zelf niet goed wist wat hij wilde werd hij op zijn dertiende bij een timmerman in de leer gedaan. Volgens zijn vader leerde je daar meer dan op de ambachtsschool. Hij kreeg een vakopleiding bij de dienst van gemeentewerken Alkmaar, waar hij onder meer betrokken was bij de bouw van een nieuwe gasfabriek. Zijn vader schreefin 1905: "De remise is op tijd onder de kap gekomen. Frits is daar door Jan zoo wat gezet als uitvoerder en houdt zich nogal goed." Frits was toen ook nog maar 18 jaar oud! In 1910 vertrok hij naar Deventer om daar bij gemeentewerken in dienst te komen en een opleiding tot bouwkundig tekenaar afte ronden. Hij staat dan ook op de gezinskaart van zijn ouders vermeld als 'opzichter teekenaar'. Later wordt hij vermeld als 'bouwkundige' en vanaf1924 als 'architect'. Een jaar later al kwam hij weer naar Alkmaar: toen zijn vader en broer in 1911 de bouw van de Ambachtsschool aan de Bergerweg aannamen voor 250.000 gulden hadden ze daarvoor een uitvoerder nodig en Frits jr. nam deze taak op zich. De school werd gebouwd naar een ontwerp van de architecten J.W. Hanrath en de Alkmaarse P.N. Leguit en herbergt nu, zo'n 100 jaar later, de archieven van de familie Ringers. In 1914 werd hij, 27 jaar oud, als mede firmant opgenomen in de firma van zijn vader en broer. Nog geen twee maanden later trouwde Frits met Gesina Wolzak waarna zij hun intrek namen op Zilver straat 3A, welbekend als het 'kasteeltje'. Later zouden ze verhuizen naar Oude gracht 242. De revue opent in 1914 met een tweede deel en vervolgt met een aantal herenhuizen, zoals dat van P. Kluitman (het huis met de kolommen aan de Straatweg), en het huis voor dr. Van Dam aan de Juliana van Stolberglaan. Frits noemde het de eerste werken die hij ontwierp, er zouden nog heel wat volgen. Een aantal jaren zouden vader en zoons Ringers als een waar driemanschap het bedrijf leiden: Oude baas, Jan-baas en Frits-baas. Maar die jaren waren niet de makkelijkste, want de eerste wereldoorlog bracht ook in Alkmaar schaarste en sociale onrust. Meerdere aannemersbedrijven zijn in die jaren verdwenen, Ringers bleef overeind. In juli 1918 ging de vlag uit bij de timmer manswerkplaats ter ere van het 25-jarig jubileum van Cornelis Kuijper. In een toespraak herinnerde de oudste firmant, de heer Ringers sr., aan de avond "toen de moeder van den jubilaris onder een hevige regenbui was komen vragen ofde 'baas' werk had voor Keessie. En hoewel er reeds een krullenjongen was, had den heer Ringers den jongen in dienst genomen uit sympathie voor de kinderen uit het regiment van den arbeid." En terwijl gememoreerd werd aan hoeveel gebouwen in de stad wel niet was gewerkt, volgde ook de opmerking: "Het was geen slaafsche arbeid geweest, altijd had er een goede geest van samenwerking tusschen patroon en werklieden geheerst." Hoeveel waarde hechten we aan de lovende toespraak van de patroon bij het jubileum van een trouwe arbeider in een tijd dat de socialis- Het pand Nassaulaan 45, het bouwbedrijf F.H. Ringers Zn en bewoond door de chocoladefabrikant Theo Ringers. Foto M. ten Berge FRITS JUNIOR 46 Oud Alkmaar 2013 ROERIGE JAREN Fritsjr. in de werkplaats aan de Laat. Foto uit ca. 1900. Tamiliearchief Het 'huis van dr. Van Dam' aan deJuliana van Stolberglaan in 2013. Foto M. Ten Berge Oud Alkmaar 2013 47

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 11