25-jarige t:chl vereen iging Omslag van de revue, 1926 Hofje Stichting Paling en Van Foreest. Foto M. ten Berge van Jalousieen' werd in het begin van de twintigste eeuw geadverteerd als 'Timmerman en Aannemer'. Jan trouwde in 1901 met Helena Tonia Veen. Volgens de tekst van de revue die geschreven werd ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksfeest, was dat ook het moment dat hij werkelijk deelgenoot werd in de firma F.H. Ringers Zoon. In een boekje van 24 bladzijden, verdeeld over twee tijdvakken, passeren op vele melo dieën de vele bouwprojecten van de firma 'de revue'.5 In 1898 werd het woonhuis van burge meester Ripping op de hoek Kennemer- straatweg/ Bleekerslaan gebouwd ('da's één sprak toen baas Jan'). De eerste grote opdracht kwam in 1901, een paar maanden na Jans officiële intrede in de zaak en bezongen in het vierde lied van de revue, op de melodie van Die Wacht am Rhein. Het betrofde bouw van het Hofje voor de Stichting Paling en Van Foreest, een door architect H.G.T. Mann ontworpen complex van woningen aan de Steynstraat in Alkmaar, bedoeld voor vijftien hulpbehoe vende of bejaarde dames. Zijn rol in het bedrijf? Jan was "kort in het doceren en volstrekt niet zuinig met grom men als het niet goed is", zoals zijn moeder het ca. 1902 in een briefomschreef NIEUWE VILLAWIJKEN Eind negentiende en begin twintigste eeuw werden met name door de rijke burgerij buiten de stadswallen woonhuizen 'op stand' gebouwd Zo ontstond het Emmakwartier en niet veel later het Nassaukwartier. De bouw van de statige herenhuizen en villa's was voornamelijk het werk van aannemers en eigenbouwers die op aangekochte grond een aantal huizen liet bouwen om vervolgens te verhuren ofverkopen. Zij werkten eigenlijk als projectontwikkelaars en deden het ontwerpen van de gevel erbij. Ook de firma Ringers heeft hier in deze periode veel gebouwd. In 1904 kreeg Ringers een bijzonder opdracht: de bouw van een herenhuis voor de familie Moltzer op Wilhelminalaan 4, naar ontwerp van de befaamde architect K.P.C. de Bazel. Op Kennemerstraatweg 2, op het voormalige eilandje, bouwde de Jan UincxTM Helena Tenia fitnpefs»Vcffl 44 Oud Alkmaar 2013 firma in 1906 Huize Voorhout in laat zeventiende-eeuwse traditionalistische stijl.6 De panden Nasaulaan 37-39 werden in 1908 gebouwd én ontworpen door de firma Ringers in neorenaissancestijl, net als de nummers 45-47. Dat het bedrijfin 1916 een redelijk grote aannemerij was geworden blijkt wel uit de bouw van een stadsvilla op Wilhelmina- laan 24 naar een ontwerp van De Bazel. Aannemer Ringers besteedde delen van het interieurwerk uit aan meubelmaker Jan van Til, die hiermee een eerste grote en eervolle opdracht binnensleepte. Hij moest voor 1600 gulden uit Slavonisch eikenhout de betimmering maken voor de hal, het trappenhuis en de gangen.7 Nog meer bijzondere panden volgden. Zo bouwde de firma Ringers in 1917 'Villa de Lange' op Wilhelminalaan 2 en in 1919 ook de twee herenhuizen aan het Nassauplein 12 en 13. Deze panden waren ontworpen door Jan Wils, geheel volgens de principes van De Stijl. DE PATROONSBOND In de laatste weken van 1901 riep F.H. Ringers de timmerbazen te Alkmaar bij elkaar in café Lievendag. Er moest een reactie komen op de brief van de timmer liedenvereniging 'Verbetering door Eendracht' waarin om loonsverhoging werd gevraagd. 27 van de 33 uitgenodigde patroons waren aanwezig en Frits Ringers lichtte zijn wens toe een Vereeniging van Patroons in het Bouwvak op te richten om de onderlinge concurrentie tegen te gaan en in dit soort kwesties één lijn te kunnen trekken. Als initiatiefnemer en belangrijk patroon in Alkmaar werd hij zelfvoorzitter van de nieuwe bond. De eerste kwestie die aan de orde kwam was natuurlijk ofmen Wilhelminalaan 4. de loonstandaard moest verhogen ofhet Foto M. ten Berge laten bij 0,18 cent per uur. Beck, zelfooit voorzitter van Eendracht maar inmiddels patroon, pleitte als enige voor verhoging: "Komt het een timmerman voor aankoop en onderhoud van zijn gereedschappen niet toe?" Als een echt patroon was Ringers tegen loonsverhoging, want iedereen wil 'veel geld en weinig werken'; en 2 cent extra voor gereedschap zou mooi zijn, maar hij was ook bang dat het geld daar Nassauplein 12. niet aan besteed zou worden! 23 van de 25 Foto M. Ten Berge Oud Alkmaar 2013 45

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 10