Afb. 4. De brik Professor Suringar in zwaar weer onder Aquarelj. Spin, 1861, verblijfplaats onbekend (part. coll.). Afb. uit: Ron de Vos, Nederlandse schoeners en brikken, Uitg. Van Wijnen 2009, pag. 282 gevestigd. Kapitein Donema zal er echter niet lang meer van kunnen genieten; hij overlijdt op 27 april 1863 aan boord van de Argonaut, die dan ten anker ligt in de baai van Edo (Yokohama). Ter vervanging van de verloren gegane Helena Constantia koopt Van der Drift in veiling op 26 maart 1861 voor 25.000 gulden de brik Professor Suringar aan, een modern gelijnde in 1857 op de werfvan de Gebr. Schutte te Amsterdam gebouwde ijzeren snelle clipperbrik van 282 ton. De jonge kapitein Thomas Wiebes Kuiper, eveneens van Schiermonnikoog, wordt haar gezagvoerder. Het is zijn eerste comman do. Op 13 juli 1861 zeilt de Professor Suringar onder hem uit van de rede van Texel op haar eerste reis voor rekening van haar nieuwe eigenaar naar Livorno. DE ZES SCHEEPSPORTRETTEN De belevenissen van de kapiteins Donema en Kuiper en de reder Van der Drift komen terug in de opdrachten die zij in 1861 bij Spin plaatsen. Dat geldt in het bijzonder de details van de enscenering. Donema laat door Jacob Spin de verloren gegane Helena Constantia afbeelden zonder zijn kapiteinsvlag; de verantwoordelijkheid voor de schipbreuk is niet iets om aan herin nerd te worden (afb. 1). Op het kapiteins portret van de Argonaut wappert deze wel trots aan de bezaansmast, met nummer 54, wat betekent dat Donema lid is van het Zeemanscollege 'De Herkenning' van Schiermonnikoog. Het schip zeilt aan de wind het Kanaal uit met de verdwijnende krijtrotsen bij Dover op de achtergrond, het moment waarop de rechtgeaarde zeeman pas echt het ruime sop voor zich ziet en verlicht ademhaalt (afb. 2). Kuiper laat de Professor Suringar afbeelden in zwaar weer met gereefd tuig. Hij is nog geen lid van een zeemanscollege en nog niet gerechtigd tot het voeren van een kapiteinsvlag. Spin laat dus in de fokke- mast bij gebrek aan beter een nationale vlag op witte ondergrond wapperen (afb.4). De rederijvlag met op het rode vlak de Alkmaarse burcht en de initialen B&vdD (Brantjes Van der Drift) in de witte driehoek wappert in top op de drie door Van der Drift als reder bestelde teke ningen. Spin beeldt de herrezen Argonaut twee maal in dubbelportret af. Opmerke lijk daarbij is dat op beide tekeningen de twee Argonauten twee verschillende kapiteinsvlaggen hebben. Naast nummer 54 draagt het andere schip telkens nummer 691 om aan te geven dat Donema dan ook lid is van het zeemanscollege 'Zeemanshoop' van Amsterdam. De eerste tekening toont de Argonaut ten anker te Amsterdam aan de Noordzijde van het IJ onder Buiksloot voor het (thans nog als café bestaande) Tolhuis bij de ingang van het Noord-Hollands kanaal. Treffender had Spin het beeld zoals zij het jaar tevoren te Yokohama lag niet naar Nederland kunnen verplaatsen; zij ligt "slank van vorm en tuig recht voor het Tolkantoor als eene coquette najade te pronken, netjes geverfd met goudgele stengen en fladde- 6 Oud Alkmaar 2013 renden wimpel, met twaalfgoedmoedige, maar blank gepoetste kanonnen en blinkende draaibassen op de campagne die de schitterende zonnestralen opvingen Op de achtergrond wordt zij door een radersleepboot naar de Willemsluis gesleept op weg naar haar thuishaven Alkmaar (afb. 5). Op het tweede rederijpor tret wordt zij tweemaal (over stuurboord en over bakboord) uitzeilend van de rede van Texel met op de achtergrond de vuurtoren van Huisduinen en de terug zeilende loodsboot Texel no. 2 afgebeeld, waarmee haar vertrek op 27 oktober 1861 naar Batavia wordt vastgelegd voor wat de recordreis van 78 dagen zou worden waarmee zij haar faam vestigt (afb.3). Deze enscenering met loodsboot en vuurtoren behoort evenals de 'white cliffs ofDover' tot het standaardrepertoire van Spin en wordt door hem ook als achtergrond Afb.5. De bark gebruikt bij het vastleggen van het Argonaut in uitzeilen van de nieuw verworven dubbelportret Professor Suringar in juli 1861 op haar ten anker op 't ij uitreis naar Livorno. Op dit scheepsportret bij Buiksloot en zeilt aan de rechterkant een brigantijn gesleept door een inkomend over bakboord langs de kust die raderstoomboot aan de grote mast eveneens de rederijvlag naar de van Van der Drift voert. De scheepsnaam is Willemsluis van moeilijk leesbaar; er staat 'Mar ra' ofiets het Noordhollands dergelijks. Het kan niet anders dan een kanaal. Aquarel afbeelding zijn van de naar zijn tweede vanJacob Spin, echtgenote Maria Anna Brantjes genoemde 1861. Collectie brigantijn Maria Anna (afb. 6). Meer nog Het Scheepvaart- dan de keuze van Van der Drift voor zijn museum, tweede echtgenote tekent deze afbeelding Amsterdam Oud Alkmaar 2013 7

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 5