Oud Alkmaar Zes scheepsportretten van Jacob Spin Inhoudsopgave Opbouwend De Alkmaarse rederij Van der Drift rond 1860 G.A.A. Conijn Jaargang 37, nummer 1 - 2013 1 G.A.A. Conijn Zes scheepsportretten van Jacob Spin. De Alkmaarse rederij Van der Drift rond 1860 10 Thunnis van Oort Portretten van een portretteuse. Nostalgie en de beeldvorming van de 'dames Vlaanderen' 20 Mieke Content Oosters porselein in Alkmaar 25 Alkmaar varia 26 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop bij Jan Nachbar, tel. 072-5613332. Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Harry de Raad. Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Opmaak Greyfish Grafische vormen, Alkmaar. Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor: "Tonny Vlaanderen, 60 jaar in het vak", foto uit 1967. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Achter: Porseleinvitrines in de Gouden Eeuw zaal van het Stedelijk Museum. Foto Mike Bink "Woonden we maar in Zwolle!" Zo begint de tekst, waarmee we hebben ingesproken bij de gemeenteraadsvergadering op 7 maart jl. U heeft vast wel in de kranten en de bladen gelezen, dat we probeerden de gemeente op andere gedachten te brengen. De modernisering van het stationsgebied vinden we een prima zaak, maar de traverse betreuren we zeer: te hoog, te opvallend, niet passend bij het monumentale stationsgebouw. Bovendien zal de historische overkapping van perron 2/3 uit 1898 worden beschadigd door de lift en de trappen die door de overkapping moeten. Op onze website en facebook- pagina houden we u op de hoogte van de verdere ontwikkeling. Onze houding is onveranderd 'opbouwend', maar als het moet ook zeer kritisch. Over 'opbouwen' gesproken. Op het moment van schrijven richten we ons nieuwe vergaderkantoor in. Op Open Monumentendag 14 september houden we Open Huis. Ons nieuwe adres op Nassaulaan 43 vindt u voortaan ook achterin vermeld bij de bestuursgegevens. De jaarvergadering op Varnebroek 31 is aanstaande: op 17 april bent u van harte welkom. We gaan weer een Oud-Alkmaarprijs uitreiken, we krijgen een nieuwe samenstelling van het bestuur en Rob de Vries, architect en beeldend kunstenaar, verdiept zich met ons in de stadsvernieuwing van de vorige eeuw. In het voorjaar en de zomer gaan we weer naar buiten. Er worden bijzondere themawandelingen voorbereid. Zorg, dat u er bij bent. Op de laatste pagina vindt u de thema's en de data. Bijgevoegd is de uitnodiging voor de Pinksterdrietocht. Onze excursie staat dit jaar in het teken van het thema van Monumentendag 2013: 'Macht en Pracht'. We gaan er een hele dag voor naar Delft, waar we de pracht van de machthebbers in vele facetten zullen tegenkomen. Er is maximaal plaats voor 100 mensen (in twee bussen), op volgorde van aanmelding. Namens ons bestuur wens ik u genoegen met deze fraaie nieuwe aflevering van Oud Alkmaar. Leen Spaans Welke motieven had de rederij van P.A. van der Drift, toen raadslid en later ook wethouder in Alkmaar, om in 1861 aan Jacob Spin, de bekendste 'schepenaftekenaar' van de negen tiende eeuw, opdracht te geven voor het maken van maar liefst zes scheepsportretten? Tussen 1824 en 1873 heeft Jacob Spin (1806-1875) honderden scheepsportretten vervaardigd in opdracht van kapiteins, reders ofpassagiers. Van Spin gaat het verhaal dat hij met een vlet naar de nieuw binnengekomen schepen roeide om de kapitein voor te stellen zijn schip afte beelden. Deze had dan maar te zeggen, hoe hij het hebben wilde. Zeilende bij de wind, voor de wind, bij mooi weer of bij storm, op de Noordzee ofop de oceaan.1 De 'Spinnen' vormen door hun nauwkeurig heid de bron bij uitstek voor het zicht op de laatste glorietijd van de zeilende koopvaardijvloot. Zijn overlijden in 1875, kort na de scheepvaartcrisis van 1873, markeert het begin van het einde van de zeilvaart. In 1861 tekent Spin zes scheepsportretten die behalve hun ontstaansjaar gemeen hebben dat de vier afgebeelde schepen - de bark Helena Constantia, de clipperbark Argonaut, de clipperbrik Professor Suringar en de brigantijn Maria Anna - alle in (mede-) eigendom toebehoorden aan de Alkmaarse reder P.A. van der Drift. In deze zes scheepsportretten weerspiegelt bij nadere beschouwing het wisselvallige lot van de scheepvaartonderneming van Van der Drift in die jaren. P.A. VAN DER DRIFT Petrus Adrianus van der Drift (Vlaardingen 1819 - Alkmaar 1883), telg van een katho liek Vlaardings geslacht van reders ter haringvisserij, huwt in 1842 de Alkmaarse Geertruida Johanna Ibink en verhuist in 1849 naar Alkmaar, waar hij van de weduwe van jhr. mr. Zacheus van Foreest Afb. 1. De bark een aan de noordzijde van de Oude Gracht Helena Constantia gelegen huis en koetshuis koopt (thans op volle zee. nrs. 214-216). Vanaf1852 is Van der Drift te Aquarel van Alkmaar als reder actief Na het overlijden Jacob Spin, 1861. van zijn eerste echtgenote in 1855 Collectie Het hertrouwt hij in 1857 met Maria Anna Scheepvaart- Brantjes, dochter van de legendarische museum, houtkoper en reder Klaas Brantjes uit Amsterdam Oud Alkmaar 2013 1

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 2