as LB Agenda weer zichtbaar wordt, kon deze verandering op onze waardering rekenen. Een gedeelte van de gevel van Houttil 26 is zonder vergunning overgeschilderd. Wij stelden voor een meer historisch verantwoorde kleur te gebruiken. Bij Houttil 30 gingen wij niet akkoord met het vernieuwen van de entreepui van het café. Met dit rijksmonument zou minder liefdeloos omgegaan moeten worden. Het is niet duidelijk waarom deze fraaie entree veranderd zou moeten worden. Op Koningsstraat 6 wil de eigenaar het pand ver bouwen tot een hostel. Wij gaan er van uit dat de oorspronkelijke constructie, daken en gevel gehand haafd blijven. Uit de tekening die de aanvrager indiende blijkt dat de kamers niet zonder ramen uitgevoerd gaan worden. 28 Oud Alkmaar 2013 Jaren lang heeft het kaasdragerscarillon aan het ge bouw van het landbouwhuis bevestigd gezeten, de plek waar tegenwoordig de brandweerkazerne gevestigd is. Na het slopen van dit deel van het landbouwhuis is gezocht naar een plek voor het carillon. Een wedstrijd onder de bevolking wees het plantsoen bij de ingang van het Ritsevoort als plek aan. Uiteindelijk wordt het de ingang van de Singel parkeergarage. Voor het pand Nieuwlandersingel 54 is een aanvraag ingediend om de woning te verbouwen, renoveren en restaureren. We zijn blij met deze renovatie, die gezien het achterstallig onderhoud ook noodzakelijk is. Geluk kig bevindt zich onder het zachtboard plafond nog het originele gestuukte. We gaan er van dat de restauratie van dit rijksmonument kritisch begeleid gaat worden door de dienst Monumentenzorg. Het herenhuis genaamd Villa Emma heeft namelijk een grote architec tuurhistorische waarde omdat het een fraai voorbeeld is van de Art Nouveau stijl. Het is ontworpen in 1905 door architect E. Kalverboer. HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@historischeverenigingalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Woensdag 17 april Jaarvergadering en na de pauze een lezing met filmbeelden door R. de Vries met als titel: "De stadsontwikkeling van Alkmaar in de 20e eeuw". Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. Maandag 6 mei Stadswandeling 'Ten zuiden van de Herten kamp', met o.a. de joodse begraafplaats en het Oranjepark. Vertrek 19.00 uur vanaf de parkeerplaats aan de Westerweg achter de gevangenis Schutterswei. Maandag 3 juni We volgen 'grootste Alkmaarder' Cornelis Drebbel via een nieuwe wandelkaartroute. Vertrek 19.00 uur vanaf de Gewelfde Stenenbrug. Bij grote belangstelling wordt de wandeling herhaald op dinsdag 11 juni. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: L. Spaans, voorzitter, C. Hoogeveen, secretaris, W.K. van der Molen, penningmeester, F. Alkema, M.E. ten Berge, B. Muis, J.T. Nachbar, K. Tiebie en R. de Vries, leden. De prijs van het lidmaatschap bedraagt 20 per jaar. ING rekeningnummer 600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Maandag 8 juli Een 'stegentocht' in het gebied begrensd door Victoriepark en Laat. Vertrek 19.00 uur vanuit het Victoriepark. Zondag 15 september Wandeling langs 'Macht en Pracht', het thema van Monumentendag. Vertrekplaats en tijd worden later bekendgemaakt. Zie de publicaties over Monumentendag. Oud Alkmaar 2013 29

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 16