Alkmaar varia H 'vreemd' voor de porseleinschilders. Bij deze schotel staat centraal op het plat een afbeelding van twee figuren in een landschap met rotsen, bomen, een waterpartij en op de achtergrond een huisje, in de lucht een door stralen omgeven vogel. De ene figuur staat op één been in het water en heeft in zijn linker hand een staf, met zijn rechter hand reikt hij naar de licht gebogen andere figuur in het water die een soort 'aura' om zijn hoofd heeft. Aan de onderzijde van de rand bevindt zich een cartouche met de tekst: "Mat. 3. 16", een verwijzing naar de volgende bijbeltekst: "En Jezus liep, nadat hij gedoopt was, rechtstreeks uit het water: en de hemel ging open en hij zag de geest van God afdalen als een duif, die licht over hem uitstraalde. En een stem vanuit de hemel sprak: Dit is mijn geliefde zoon, over wie ik zo verheugd ben." Op deze schotel komen vele westerse elementen voor, zoals de randversiering met fruit als allegorie voor de overvloed, gekopieerd van voorbeelden van Delfts aardewerk. Toch doet het landschap meer Chinees aan dan Europees, de duifdie de randversiering ophoudt lijkt meer op een adelaar, symbool van kracht, hij heeft de voeten van de vier-klauwige Chinese draak. Van de Heilige Geest heeft de schilder zich nauwelijks een voorstelling kunnen maken. Vanafde tweede helft van de zestiende eeuw werd er door de Jezuïeten die zich met hulp van de Portugezen in Azië gevestigd hadden porselein met christelijke voorstellingen in China besteld. Hoewel het christendom in 1724 in China verboden werd, bleven de schilders porselein met christelijke voorstellingen als Chine de Commande voor westerse opdrachtgevers vervaardigen. Met name de kruisiging was populair, de doop is een veel zeldzamer voorkomend bijbeltafereel in die periode. Er zijn enkele andere voorbeelden van deze voorstelling in Nederland, maar niet van dit grote formaat. Vanwege het bijzondere karakter kan deze schotel tot het Nationaal Kunstbezit gerekend worden. Het ontbreken van een scherfin de rand maakt restauratie zeer aan te bevelen. Mede dankzij de vitrines met oosters porselein heeft de Gouden Eeuw zaal de gewenste chique uitstraling gekregen. (Zie ook de afbeelding op de achterzijde van dit blad.) ft Alkmaar-Noord Straatnamen Bergerhof Alkmaars Historisch Café NL-winkel Schotel uit China, 1720-1725, diameter bovenrand 505 mm. Collectie Stedelijk Museum Alkmaar NOTEN 1 T. Volker geeft in Porcelain and the Dutch East India Company (1954) pp.30-56 aan de hand van de registers van de VOC een vrij nauwkeurige documentatie van de handel in porselein. Hij schrijft echter ook, dat er van de jaren 1648 tot 1652 geen gegevens over de handel met Azië bekend zijn. 2 Dit testament is op 6 april 1912 opgemaakt bij notaris P.J.C. van Toornenburgh te Alkmaar. Een afschrift ervan bevindt zich in het Regionaal ArchiefAlkmaar (RAA), map Nierop, nr. 627. 24 Oud Alkmaar 2013 HQHEHRDEH5TFM4T ÜMIËll ETST RMT LEEÜWtNflfcKSrPJÜU Ton Lucas, ooit medewerker ontwerpteam afdeling Stedebouw, reageerde op het artikel over Alkmaar-Noord in ons vorige nummer. Daarin zegt hij onder andere iets over het werken met de zogenoemde 'architectenteams'. "Na de ontwikkeling van Huiswaard 1 vond de Alkmaarse politiek dat het anders moest. Toen Huiswaard II daarop ontwikkeld moest worden, werden er vrijwel blanco bladen uitgedeeld aan de geselecteerde architecten om hun wijkgedeelten te ontwerpen, met daarop alleen de beoogde projectgrenzen, watergangen en wegassen, e.e.a. voorzien van een ruime toelichting. Wat schetste echter de verbazing bij de gemeente Alkmaar? Geen van de architecten had zich aan de aanwijzingen gehouden. Overal was 'landjepik' gespeeld, de wegassen (en meer) werden naar believen verschoven naar het gebied van het aangrenzende project en de benodigde watergangen waren soms helemaal niet meer terug te vinden. Onder leiding van de huisontwerper van de gemeente, de heer Aukema, en afdelingshoofd Spaltman werd alles zo goed mogelijk aan elkaar gezet door de ontwerpsectie. Dat leidde uiteraard tot veel gesprekken met de architecten en het stadsbestuur en tot nogal stevig oplopende voorbereidingskosten." Vanuit de stad nog steeds gemakkelijk bereikbaar via de tunnel onder het station is het om in de Bergerhof de weg te kunnen vinden bijna noodzakelijk een stratengids bij je te hebben. Die is er nu dank zij de bloemenkennis van Susan Mul en twee historische bijdragen van eindredacteur Karel Beentjes. Een lezenswaardig boekje en je leert er ook nog wat van, want bij elke straat is een plaatje uit een Verkade-album opgenomen van de bij de straatnaam behorende plant. Het boekje is te verkrijgen bij boekhandel Keerpunt in de Huigbrouwerstraat. I :HH! iil Hfirniir ;imu;h.3LOIH51RAA- ïRL'-. MJ.'i tl', LL'LVWL Van een houtzaag- olie, of papiermolen is de functie wel voor te stellen. Maar wat gebeurde er in een schelp-, vol- of pelmolen? Historicus Herman Kaptein is molenspecialist en vertelt op donderdag 25 april over de economische rol van de industriemolens en welke in onze regio te vinden waren en zijn. Kapelkerk, ingang Laat nr. 80, aanvang 19.30 uur. Kosten 7,50,- p.p., maar 5 voor leden Historische Vereniging Alkmaar. Kaartverkoop in het Stedelijk Museum Alkmaar, Canadaplein 1, of vanaf 19.15 uur aan de deur. De NL-zaak aan de Mient, om de hoek van de kaasmarkt, bestaat niet meer. De zaak is er al sinds 1929 en in al die tijd weinig veranderd. De vele prijskaartjes voor kleine fietsonderdelen in de etalage werden al lang niet meer aange past. Het is jammer dat deze bijzondere winkel na bijna 84 jaar werd gesloten. Oud Alkmaar 2013 25

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 14