Alkmaar als groeikern 1 Machiel Kouwenberg Ruim vijftig jaar geleden verschenen de eerste plannen voor een uitbreiding van Alkmaar aan de noordzijde. Tien jaar later werd Alkmaar groeikern voor de 'overloop' en begon de bouw van Alkmaar Noord. De ontwikkeling van deze wijk laat zien hoe de opzet van Nederlandse woonwijken in die periode veranderde. Kaart met zoekgeb ieden voor de opvang van de overloop rode vierkanten). Ontleend aan het rapport: De ontwikkeling van het Westen des Lands (1958] In de eerste decennia na de Tweede Wereldoorlog groeide de bevolking in Nederland veel sneller dan nu. Tot de introductie van 'de pil' eindjaren zestig van de vorige eeuw was de verwachting zelfs dat Nederland in 2000 meer dan 20 miljoen inwoners zou tellen. Al deze mensen moesten ergens wonen en werken. Er was woningnood, vooral in de Randstad. Veel mensen konden helemaal geen huis vinden, of woonden heel krap en zochten een huis met meer ruimte. Het zag er bovendien naar uit dat de Randstad nog drukker zou worden: daar was meer werk te vinden dan in de omliggende agrarische regio's die dreigden leeg te lopen naar de stad. Om meer grip te krijgen op de ruimtelijke en economische ontwikkeling werden volop plannen gemaakt. In 15158 presen teerde het Rijk het rapport De ontwikkeling van het Westen des lands de eerste van een reeks nota's over de nationale ruimtelijke ordening. De kern van dit rapport was een herverdeling van bevolking en werk gelegenheid: de zogenaamde overloop. Het was de bedoeling dat duizenden mensen uit de drukke Randstad naar een goede woning in een aantrekkelijke omgeving konden verhuizen. Tegelijkertijd zou in die gebieden de economie worden gestimuleerd. Om te voorkomen dat de overloop zich als een olievlek over het platteland zou verspreiden wees het Rijk een beperkt aantal gebieden aan, bij voorkeur met een bestaande stads- of dorpskern. Deze moesten uitgroeien tot aantrekkelijke woonsteden met een uitgebreid voorzieningenniveau, voldoende werkgelegenheid en goede verkeersverbindingen. Het planologische begrip 'gebundelde deconcentratie' zag hiermee het licht: spreiding van de verstedelijking, maar zo veel mogelijk naar een aantal vooraf aangewezen gebieden. Het noorden van Noord-Holland was OVERLOOPSTAD 62 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 8