Het is dus een kerk die in de katholieke traditie haar eigen onafhankelijke weg is gegaan. De oude Latijnse liturgie werd in 1910 afgeschaft en vervangen door erediensten in de moedertaal. De heiligen kalender werd ingekort en kreeg meer heiligen van lokale bodem. Ten aanzien van ethische vragen heeft de kerk altijd een sterke nadruk gelegd op de eigen verant woordelijkheid en het geweten van de gelovige zelf Het verplichte celibaat is sinds 1922 afgeschaft en sinds het eind van de twintigste eeuw is het priesterambt ook opengesteld voor vrouwen. Homoseksuele relaties en tweede huwelijken kunnen kerkelijk ingezegend worden. Een dergelijk progressieve opstelling maakt de toenadering tot Rome toch weer moeilijk, ondanks het belang dat gehecht wordt aan sterke oecumenische banden. Hoewel Alkmaar vanaf 1573 officieel protestants was, bleven vele Alkmaarders het katholieke geloof trouw. In de zeventiende eeuw was er een rijk rooms- katholiek geestelijk leven, met meerdere schuilkerken. Sinds het begin van de achttiende eeuw zijn er ook in Alkmaar oudkatholieken geweest, maar het waren er altijd maar weinig. Volgens het gemeentejaarvers lag van 1851 waren het er achttien. Twintig jaar later was hun aantal gestegen tot iets onder de 30. Omstreeks 1916 telde men er in Alkmaar en omliggen de dorpen 56. Al die tijd waren Alkmaarse oudkatholieken aangewezen op Egmond, waar vanouds een grote oudkatholieke parochie was rond de kerk van de Heilige Agnes. Pas in de oorlogsjaren is de Alkmaarse gemeenschap sterk gegroeid. Dat gebeurde vooral toen in het najaar van 1942 mensen uit de kustdorpen moesten evacueren, dus ook de inwoners van Egmond aan Zee. Veel van die gezinnen kwamen in Heiloo, Limmen of Alkmaar terecht. De Alkmaarse oudkatholieken vonden vanaf oktober 1943 met hun geloofsgenoten uit Egmond en Den Helder onderdak in de Lutherse kerk op de Oudegracht. Zon 220 mensen woonden daar de eerste dienst bij door de Egmondse pastoor Van Zanten. Na de oorlog keerden velen terug naar hun woonplaats, maar niet allemaal, waardoor de groep oudkatholieken groeide. In 1947 wees de volkstelling uit dat de parochie 54 mannen en 93 vrouwen telde. Voldoende in ieder geval om te werken aan een eigen Alkmaarse parochie, die op 25 juli 1949 in de consistoriekamer van die Lutherse kerk werd opgericht. Het werd de parochie van de Heilige Laurentius, de stadspatroon van Alkmaar die zijn naam ook heeft gegeven aan de Grote Sint Laurenskerk en de rooms-katholieke Laurentiuskerk aan het Verdronkenoord. Een dergelijk groot kerkgebouw was echter voor de kleine parochie niet weggelegd. Van t95t tot 2993 kon men voor de diensten gebruik maken van een huiskapel in de Emmastraat, met de bijnaam 'Onze Lieve Heer en suite'. In 1956 werd de parochie te groot om vanuit Egmond bediend te worden en kreeg daarom een eigen pastoor, A.R. Heyligers. Vanaf het begin was het een echte regioparochie: de parochianen kwamen uit de wijde omtrek van Alkmaar. Sinds 1980 is VAN EGMOND NAAR ALKMAAR NASSAULAAN 43 60 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 6