De derde Laurentiuskerk De oudkatholieke kerk in Alkmaar Marlies ten Berge Binnenkort zal de Historische Vereniging Alkmaar vergaderruimte huren in de parochie van de Heilige Laurentius aan de Nassaulaan. Wat is de oorsprong van deze oudkatholieke kerk en haar positie in Alkmaar? Op Nassaulaan 43 staat een vrij sober kerkgebouw, opgetrokken in baksteen met kozijnen van Franse kalksteen. Het gebouw stamt uit 15153 en is destijds ontworpen in de Delftse traditionalistische stijl door architect H. Tauber uit Oud- karspel. Het werd gebouwd voor het Apostolisch Genootschap, dat er tot 15)80 gebruik van heeft gemaakt. Aan de voorzijde heeft het pand twee bouwlagen met een schilddak evenwijdig aan de straat. Hierin bevindt zich de entree en op de verdieping een vergaderruimte. Daarachter ligt de kerkzaal, overkapt met een flauwe kap. Aan de achterzijde bevinden zich een keuken, spreekkamer en een orgelnis. In 15)80-15)81 werd het pand verbouwd tot gymzaal voor het Murmelliusgymnasium. De dragende binnenmuur werd verwijderd en de ruimte werd voorzien van kleedkamers, vloerstrepen en ringen. Het bleef in gebruik als gymzaal tot 15)53 toen de Oudkatholieke Parochie het pand betrok en het weer als kerkgebouw in gebruik nam. In wezen gaat de geschiedenis van deze kerk natuurlijk terug tot de komst van het christendom, maar formeel is ze in de achttiende eeuw ontstaan als een afsplit sing van de rooms-katholieke kerk. Het katholieke geloof was al sinds de reformatie en de Opstand in de Neder landen in een bijzondere situatie terechtgekomen. Zo was in Alkmaar vanaf april 1573 het openbaar belijden van het katholieke geloof geheel verboden. De grote Sint Laurenskerk, waar men zo'n honderd jaar eerder aan begon te bouwen, verloor haar beelden en altaren en werd een kerk voor de protestantse eredienst. In de nieuwe Republiek werd het calvinisme de officiële staatsgodsdienst, en hoewel het een en ander getolereerd werd, moesten katholieken zich behelpen met schuilkerken. De noordelijke Nederlanden werden door de paus in Rome beschouwd De kerk van het Apostolisch Genootschap, waarbij nog zichtbaar de nu ontbrekende lampen. BREUK TUSSEN KATHOLIEKEN Oud Alkmaar 2012 57

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 3