Inhoudsopgave Vroeger is Morgen Jaargang 36, nummer 3 - 2012 57 Marlies ten Berge De derde Laurentiuskerk De oudkatholieke kerk van Alkmaar 62 Machiel Kouwenberg Alkmaar als groeikern 72 Emmy Reijngoud Vervolging van remonstranten rond 1620 80 Alkmaar varia 81 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop bij Jan Nachbar, tel 072-5613332 Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Harry de Raad. Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Oudegracht 249, 1811 CG Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Opmaak Greyfish Grafische vormen, Alkmaar. Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor: Detail van de stadskaart van Alkmaar uit 1976, met aangegeven de 'uitbreiding bebouwing Alkmaar'. Collectie Regionaal Archief Achter: De oudkatholieke Laurentiuskerk op Nassaulaan 43. U vernam wellicht, dat het misschien toch gaat lukken om een deel van de Ringersfabriek van de sloop te redden; en u zag in de krant een verkiezing voor de Beroemdste Alkmaarder, waar ons bestuur het voorwerk voor deed. En u las wellicht al enthousiaste berichten over een 'total make-over' van de Grote Kerk. Maar is dat enthousiasme terecht? Meer over deze onderwer pen elders in deze Oud Alkmaar! Wat er ook speelt, ons cultuurhistorisch bezit heeft er mee te maken. In tijden van voorspoed kan er meer gerestaureerd worden, in periodes van malaise minder. En soms kost het niks, zoals zo'n verkiezing van de 'Beroemdste Alkmaarder'. Wie de geschiedenis waardeert vindt altijd aanleiding om de uitdagingen van deze tijd te verbinden met de ervaringen van het verleden. Ons 'eindejaarsgeschenk' getuigt daar ook van. "Vroeger is Morgen" staat er op onze wervingsfolder! We hopen dat u het geschenk waardeert èn gebruikt. Over 'Morgen' gesproken: onze vernieuwde website (www.hvalkmaar.nl) is in de lucht. En meteen maar verbonden met de 'sociale media' Facebook, Twitter en Youtube. Bent u 'online', neem dan eens een kijkje. En in het andere geval: met deze prachtige, nieuwe aflevering van ons tijdschrift tonen we aan, dat we het eeuwenoude medium van het geschreven woord niet zullen versmaden. Soms is geschiedenis beleven vooral ook 'doen'. Voor Joop Sik, één van onze oudste leden, en al bijna dertig jaar één van onze gidsen, richtten we op internet een klein digitaal museum in voor zijn indrukwekkende collectie historische automodellen. De zelfgebouwde en vooral zelf beschilderde 'voitures' zijn een lust voor het oog. Gaat dat zien op onze website. De heer Sik heeft (nog) geen internet, maar zijn kinderen en buren wel. Dus hij genoot evengoed van de reportage. En dat gunden we hem van harte. Namens ons bestuur wens ik u allen goede feestdagen toe en een uitermate boeiend cultuurhistorisch nieuwjaar. Zonder verleden geen heden, of zoals wij het graag zeggen: vroeger is morgen! Leen Spaans Oud Alkmaar

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 2