Alkmaar varia Gedempte Nieuwesloot Koppermaandagprent Museum gaat met de tijd mee geleden weer in gang gezet. De naam zegt het natuurlijk al: vroeger lag hier de Nieuwesloot, maar die is in de negentiende eeuw gedempt. Bij restauratiewerkzaamheden aan de riolering onlangs heeft men de plek van de oude waterloop weer willen aangeven. De blauwe steentjes midden in de bestrating zijn gelegd op de plek waar de zuidelijke oever van de sloot liep. De noordelijke oever lag tegen de huizen aan zoals bijvoorbeeld nog goed te zien is op de achterzijde van het vorig nummer van ons tijdschrift. Op zondag 13 januari 2013 wordt door Martien Uldert van drukkerij Slinger de Koppermaandagprent gepresenteerd. Deze werd gemaakt door beeldend kunstenaar Rolluf van Laar; Sarai de Haan maakte het speciale mapje voor de prent. Op Kopper maandag vierden de gilden, wellicht al in de 15de eeuw, feest ter gelegenheid van het verschijnen van deze jaarlijkse prent op de eerste maandag na Driekoningen. Deze traditie bleef in stand onder drukkers. De relaties kregen dan jaarlijks de prent. Helaas ging in de loop van de 20ste eeuw het ritueel verloren. De Stichting Vrienden van het Grafisch atelier heeft de traditie drie jaar Alkmaars Stedelijk Museum is bezig een ander aanzien te krijgen, zowel van buiten als van binnen. Als blad van de Historische Vereniging Alkmaar waren wij het meest benieuwd naar de herinrichting van de zalen. In het souterrain wordt nu de rechterzaal uitsluitend gebruikt voor een presentatie over beleg en ontzet. De zaal is ingedeeld in compartimenten wat een looproute mogelijk maakt waardoor je een beter beeld van het verloop van het beleg krijgt. Een bijzondere vondst daarbij is datje op verschil lende punten in de route door telkens één van vijf bij het beleg betrokken personen vanaf een beeldscherm wordt toegesproken. Dat kan een gewone Alkmaarder zijn of een gegoede Alkmaarse dame en ook een geuzensoldaat of een Spanjaard, maar het meest kom je te weten van Nanning van Foreest zelf, die enkele passages uit zijn befaamd Kort verhaal uitspreekt en je daarbij blijft aankijken, ook als je voor zijn beeldscherm langs loopt. Datje op die route het beleg van dag tot dag kunt meemaken, zoals in een reclamespotje op Classic FM te horen valt, is wat over dreven, maar de echt belangrijke gebeurtenissen, met name de bestorming van de stadswal bij de Friese poort op 18 september 1573, komen in beeld en geluid goed naar voren. En van waarschijnlijk twee of drie van de volgens Nanning slechts 24 Alkmaarders (tegenover 500 belegeraars) die tijdens het gevecht zouden zijn omgekomen, kun je nu al de skeletten zien, die pas twee jaar geleden zijn opgegraven op de Paardenmarkt. Verder zijn de 3 schilderijen, die kort na het beleg gemaakt zijn, en ook het bekende werk van Herman ten Kate uit 1862, dat nog in Oud Alkmaar 2010-2 besproken en afgebeeld is, van veel vuil ontdaan en op een veel beter zichtbare plaats opgehangen dan in de oude zaal mogelijk was. Maar niet alleen deze schilderijen komen goed uit, dat geldt ook voor alle schilderijen en de mooie siervoorwerpen die in de linkerzaal van het souterrain te zien zijn onder de titel 'De gouden eeuw van Alkmaar'. 8o Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 26