Het antwoord was brandstichting in de Alkmaarse zoutketen. Zeker negen zoutpannen zijn verloren gegaan. De schutterij mocht echter niet in actie komen uit vrees voor meer ongeregeld heden. Prins Maurits zond nog drie groepen soldaten, die bijna een jaar zijn gebleven; hij liet de Amsterdammers weer naar huis gaan. Na 8 augustus 1619 zond de schout de vijf burgers die eertijds de Arminiaanse predicatie meemaakten brieven dat zij boetes moesten betalen. Waarvoor de eerste twee veroordeeld werden kunnen we niet nagaan, in het ooggetuigenverslag ontbreekt een bladzij. De derde bleek niet genoeg geld te hebben om de boetes te betalen, hij werd daarom voor anderhalf jaar verbannen uit de stad. Nummer vier, een wolwever, werd weer losgelaten, want hij verklaarde dronken te zijn geweest toen hij langs de Stenen Brug kwam; hij had alleen even staan kijken. Nummer vijf, een turfdrager, was in de Wezenschuur geweest en moest ƒ25 betalen; hij had het geld niet. Het werd hem door goede luyden' geschonken, waarna hij vrij kwam. Bruinvis schrijft dat er begin september ook in Edam een synode werd gehouden, met als resultaat dat naast de predikanten ook de schoolmeesters verantwoording moesten afleggen. De Alkmaarse kerken raad ondervroeg daarna ieder lidmaat van de tegenpartij. De Memoiye meldt dat predikant Niclaes Bodichgeris zijn ambt moest neerleggen omdat hij onwettig in dienst was gekomen en omdat hij de resultaten van de synode niet wilde ondertekenen. 15 September werd zijn ontslag vanaf de preekstoel bekend gemaakt. De Alkmaarse schoolmeesters en die van de omliggende dorpen moesten verklaren het eens te zijn met de catechis mus, met de Nederlandse confessie en met de besluiten van de synode. De commissie was niet tevreden met het feit dat de schoolmeesters de kinderen uit deze boeken wilden onderwijzen. Zij kregen bedenktijd om te besluiten hun onderwijsambt te verlaten of toch te tekenen. Er volgden nu een paar rustige maanden voor de beproefde remonstran ten. 24 November besloot het stadsbestuur dat de schutterij geen extra diensten meer hoefde te doen. Een maand later vond Toegangspoort van de Remonstrantse Kerk aan het F nidsen. NIEUWE MAATREGELEN Oud Alkmaar 2012 77

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 23