Luchtfoto van de nieuwbouw van de H om-Zuid en de Mare. Van rechtsmidden tot middenhoven de Schagerweg en van middenonder tot rechtsmidden de H uiswaarderweg met daaronder nqgeen stukje van de Huiswaard 2. Slagboom Teeters 15180. Collectie Regionaal Archief toestroom van nieuwe mensen naar Alkmaar in de volgende jaren zou nader worden bepaald wat de optimale mix van woningtypen was. Zowel de keuzevrijheid in het woningaanbod als het kleinschalige ontwerp van Huiswaard 2 waren vooruit strevend voor die tijd. De gemeente en de bouwers hoopten met het vriendelijke en toegankelijke imago van de wijk veel nieuwe inwoners van elders te trekken. Op een projectbord van een aannemer werd zelfs geadverteerd met de belofte 'Wonen in Alkmaar Noord, altijd vakantie'! Huiswaard 2 is een van de vroegste wijken van deze generatie in Nederland, en geldt als een uitgesproken voorbeeld van deze ontwerpwijze. De keerzijde was het hoge kostenniveau voor aanleg en onderhoud van de wijk. Mede daarom koos de gemeente bij de volgende uitbreidingen De Horn en 't Rak voor een wat 'strakkere' vormgeving van het stratenplan en de openbare ruimte. Daarbij was er nog steeds ruimte voor experimentele woningbouw zoals de houtskeletwoningen van Abe Bonnema aan de Wielingenweg. In de tweede helft van de jaren tachtig en in de jaren negentig volgde een verdere omslag in de vormgeving van Alkmaar Noord, net als elders in Nederland. Na de eerdere kritiek op de wijken uit de jaren zestig ontstond nu juist kritiek op de wijken die men in de jaren zeventig nog zo vernieuwend vond. Vooral het gebrek aan 70 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 16