Karakteristiek voor Huiswaard, z: verspringende gevels. gebouwd, maar deze complexen kregen meestal niet meer dan vijf of zes woon lagen en werden zo ontworpen dat zij niet teveel afstaken bij het karakter van de eengezinswoningen. De omwenteling in de stedenbouw en woningbouw uit deze periode vinden we duidelijk terug in de ontwikkeling van Alkmaar Noord. Vroege schetsontwerpen uit 15170 voor Alkmaar Noord als geheel tonen nog sterk de kenmerken van de jaren zestig. We zien een verkaveling van rechte stroken woningen, en een zone met hoge flats die vanaf de huidige plek van De Mare doorloopt over de Huiswaarderweg, en eindigt bij het huidige station Alkmaar Noord. Deze schets werd, mede door vertraging in de bouwplanning, al vlug door de tijdgeest achterhaald. Uit vergaderverslagen over de ontwikke ling van Huiswaard 1 komt naar voren hoe burgemeester Wytema en zijn stedenbouw kundig adviseurs in de tweede helft van de jaren zestig balanceerden tussen enerzijds de eisen van de grote aannemers en hun bouwsystemen, en anderzijds de roep om vernieuwing in de manier van ontwerpen. Vanwege de wens om op korte termijn voldoende woningen te bouwen, koos Wytema ervoor om in Huiswaard 1 nog uit te gaan van de beproefde manier van bouwen. Met het ontwerp van Huiswaard 2, opgesteld tussen 15170 en 15174 onder de nieuwe burgemeester Roel de Wit, ging het anders. Hierin komen we typische sleutelbegrippen uit de jaren zeventig zoals welzijn, variatie en individuele keuzevrijheid veelvuldig tegen. En gevarieerd werd er: om zeker te weten dat het woningaanbod voor iedere toekom stige 'overloper' iets van zijn gading zou bieden bouwden de gemeente en de projectontwikkelaars in Huiswaard 2 maar liefst 100 verschillende typen woningen, op een totaal van 1.700 woningen. Hiermee fungeerde Huiswaard 2 als een soort experiment voor de verdere ontwikkeling van Alkmaar Noord. Afhankelijk van de Oud Alkmaar 2012 DE OPTIMALE MIX

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 15