staanden en stellen zonder kinderen. Vanaf de eerste helft van de jaren zeventig ging bij het ontwerpen van wijken en woningen geleidelijk meer aandacht uit naar de wensen en de beleving van de bewoner als individu. In nieuwbouwplan- nen draaide het vanaf nu om kleinschalig heid en variatie. Om dit doel daadwerkelijk te realiseren kregen architecten meer invloed en vrijheid. Veel woonwijken uit deze periode zijn ontworpen door teams Karakteristiek voor van vaak jonge architecten en stedenbouw- Hmswaard z: kundigen. Zij splitsten de wijk op in middelhoogbouw. kleinere deelgebieden die elk door andere ontwerpers werden vormgegeven en zo een eigen karakter kregen. Een ervaren 'conditionerend architect' moest ervoor zorgen dat de verschillende ontwerpen van de woningen en de openbare ruimte op wijkniveau goed op elkaar aansloten. We kennen deze wijken tegenwoordig als 'bloemkoolwijken' vanwege hun structuur met kronkelende en soms doodlopende straten en paden. Qua aantallen woningen zijn zij vaak net zo grootschalig als de wijken van de jaren zestig, maar door de vernieuwde manier van ontwerpen en door de meer afwisselende wijze van verkavelen zien zij er heel anders uit. Bestaande landschapskenmerken zoals oude sloten en wegen werden veel vaker dan voorheen ingepast in het ontwerp van de wijk. De positie van de auto werd bescheidener. Heel kenmerkend voor deze periode is het woonerf, de rustige woon straat waar auto's alleen stapvoets mogen rijden zodat spelende kinderen, voet gangers en fietsers zo weinig mogelijk hinder ondervinden. Ook in het woningaanbod lag de nadruk op variatie. Binnen de wijk, en vaak ook binnen één rij van woningen werden doorgaans meer verschillende woning typen gebouwd dan in de wijken van de jaren zestig. Hierin zien we dat de eerder genoemde doelstelling van evenwicht in de bevolkingssamenstelling vaak tot op het niveau van het bouwblok werd doorgevoerd: alle typen woningen van klein tot groot werden bewust gemengd om te vermijden dat er buurten met een eenzijdig karakter of imago zouden ontstaan. Grootschalige hoogbouw in de vorm van flats was in deze periode min of meer taboe. Er werden wel appartementen 68 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 14