het bouwen van zo veel mogelijk huizen in zo weinig mogelijk tijd. Grote bouwbedrijven hadden daarom veel geïnvesteerd in industriële en seriematige bouwmethodes waarmee de woningen in hoog tempo konden worden opgetrokken. De steden bouwkundige plannen en het bouwpro gramma werden vaak op deze bouwtech nieken toegesneden: rechte straten met stroken eengezinswoningen, waarbij elke strook telkens één identiek type woningen bevatte. Vooral na 15)65 werd in deze wijken ook hoogbouw toegepast, vaak aan de rand of bij het voorzieningencentrum. Voor de aanleg van een nieuwe wijk werd het bestaande landschap meestal volledig 'uitgewist' door het te bedekken met een dikke laag zand. Eindjaren zestig ontstond onder bewoners en in de vakwereld kritiek op deze manier van woonwijken ontwikkelen. De kritiek was gericht tegen de eenvormigheid en grootschaligheid van de wijken, en ook tegen het gebrek aan variatie in het woningaanbod. Mensen wilden meer te kiezen hebben, en meer zeggenschap bij het ontwerp van hun leefomgeving. Het paste in de geest van die tijd. Bewoners werden zelfbewuster en mondiger; het begrip 'inspraak' heeft zijn wortels in die periode. Bovendien drong het besef door dat het gros van de woningbouw nog wel erg op het 'traditionele gezin' gericht was, terwijl zich steeds meer huishoudens met heel andere woonvoorkeuren op de woningmarkt meldden, zoals alleen- Op Google Earth is het structuur verschil tussen Huiswaard 1 en 2 goed te zien. KLEINSCHALIGHEID EN VARIATIE Oud Alkmaar 2012 67

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 13