Een niet uitgevoerd plan voor de Huiswaard. De rivier de Rekere zou verdwijnen. mix en toewijzing van de verschillende soorten nieuwbouwwoningen, en door het creëren van voldoende en gevarieerde werkgelegenheid in Alkmaar. Het was niet de bedoeling dat Alkmaar een 'slaapstad' werd van forensen die elke dag naar de Randstad pendelden en verder nauwelijks betrokken waren bij het maatschappelijk leven in de stad. De gemeente ging aan de slag om nieuwe bedrijventerreinen op te leveren. Tegelijkertijd was ook wel duidelijk dat een toename van de pendel onvermijdelijk was, bijvoorbeeld omdat er in de Alkmaarse nieuwbouw veel werkne mers van de Hoogovens werden verwacht. Ook bij de planning van nieuwe voorzie ningen zoals winkelcentra was evenwicht een belangrijk doel. De binnenstad behield haar rol als centrum voor de hele regio, en tegelijk als stadsdeelcentrum voor het gebied ten zuiden en westen van het Noord-Hollands Kanaal. Voor het gebied ten noorden van het kanaal werd een nieuw stadsdeelcentrum De Mare aangekondigd waarvan de ontwikkeling rond 1980 startte. De onderlinge verhouding werd bewust en zorgvuldig afgewogen: het was niet de bedoeling dat De Mare te veel zou concurreren met de binnenstad, en andersom moest de binnenstad niet 'overbelast' raken. Hoewel Alkmaar pas in 1972 officieel groeikern werd, begon de ontwikkeling van de stadsuitbreiding aan de noordkant in de praktijk al wat eerder. Rond t97o startte de bouw van Huiswaard 1, al snel gevolgd door de eerste plannen voor Huiswaard 2. Daarna groeide Alkmaar in 25 jaar door tot aan de huidige stadsgrens in Daalmeer. Het is interessant om te zien hoe de vormgeving van Huiswaard en de latere wijken model staat voor de veranderingen in de Nederlandse steden bouw en architectuur van woonwijken in die periode. Op een luchtfoto, maar ook in de wijk zelf, is het verschil tussen Huiswaard 1 en 2 direct te zien. Huiswaard 1 is opgebouwd uit rechte straten en stroken van gelijke woningen, met één regelmatige gevel- wand. Aan de noordkant van de wijk staat een aantal galerijflats. Huiswaard 2 heeft juist een grillig en bochtig stratenpatroon, en de huizenrijen volgen deze krom mingen. Bovendien verspringen de gevels dikwijls ten opzichte van elkaar, en zien we binnen veel rijen woningen verschil lende woningtypes. Er zijn wel gestapelde woningen maar deze gebouwen zijn minder hoog en verschillen sterk van de galerijflats in Huiswaard 1. Een belangri jke overeenkomst is de royaal aanwezige beplanting waardoor beide wijken na enkele decennia een heel groen karakter hebben. Het verschil tussen Huiswaard r en 2 is kenmerkend voor de omslag die in de jaren zeventig plaatsvond in het bouwen van woonwijken in Nederland. Vanaf de jaren vijftig tot de vroege jaren zeventig was de woningnood zo groot dat alles draaide om 66 Oud Alkmaar 20x2 DE HUISWAARDEN t iitmii* ittimu»

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 12