Uitbreidingsplan van de gemeente Alkmaar uit 1961. Eengrote woningbouw locatie in Alkmaar Noord, maar ook in de Boekelermeer. Collectie Regionaal Archief Getekende impressie van het plan van Van den Broek en Bakema. zien we duidelijk de contouren van het huidige Alkmaar ontstaan: een ring van nieuwe wijken rondom de bestaande stad, waaronder Bergermeer, De Hoef, Nieuw- Overdie, en Oudorperpolder. Daaromheen was een stadsringweg gepland - min of meer de huidige ring - en daarbuiten weer een aantal wijken, waarvan Alkmaar Noord als grootste nieuwbouwproject voor de toekomst. Intussen verschenen in de jaren vijftig en zestig ook twee bijzondere plannen die nooit verder zijn gekomen dan de tekentafel, en in de huidige tijd moeilijk meer zijn voor te stellen. Eindjaren vijftig gaf een groep gemeenten in Noord-Kenne- merland op initiatief van de Bergense burgemeester Pim Huygens aan het Rotterdamse bureau Van den Broek en Bakema de opdracht om een stedenbouw kundig plan voor de regio te ontwerpen. Huygens wilde met het plan voorkomen dat Alkmaar door nieuwbouw helemaal aan de omliggende plaatsen zou vastgroei en. Van den Broek en Bakema presen teerden in ig55> het Plan voor nieuwe woonvormen in Noord-Kennemerland, een ontwerp van hun medewerker Jan Stokla. Het was typerend voor hun werk in die periode. Zij ontwierpen vaak grootschalige plannen, maar probeerden deze bewust zo in te richten dat bewoners zich goed met hun omgeving vertrouwd zouden voelen. Het plan ging uit van twee grote wijken aan de noord- en zuidkant van Alkmaar, en een aantal kleinere wijken bij onder meer Akersloot, Castricum, Limmen en Schoorl. Voor alle wijken was een vergelijkbare opbouw voorzien. Rond een voorzieningen centrum zou een aantal van dezelfde 'herhaalbare' eenheden worden gegroe- 64 Oud Alkmaar 2012 NIEUWE WOONVORMEN

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 10