Portret vanmr. Jan van Norelingen, de grootvader van Joh an van Nordingen de Jonge. 1592, schilder onbekend. Collectie Huis van Achten geschilderd door Gerard van Honthorst in 1632.3 Nu hangen er nog tien schilderijen uit de zeventiende eeuw in het provenhuis, de rest is waarschijnlijk verkocht. Een belangrijk deel was natuurlijk het huis aan de Lombardsteeg, want hier zou het toekomstige provenhuis moeten worden gevestigd. Na het overlijden van zowel vader ais zoon bleek de helft van dit huis nog in het bezit te zijn van Jacomina Valcx. Zij werd uitgekocht voor f 1.100,-. De regenten maakten een inventarisatie van het huis in de Lombardsteeg. Het huis was tot mei 1636 verhuurd aan de schilder Matthijs van den Berg, die bij Peter Paul Rubens in Antwerpen in de leer was geweest. Hij ontruimde het huis eerder, zodat met de werkzaamheden van het nieuw op te richten provenhuis een aanvang kon worden genomen en hij hoefde zodoende geen huur te betalen. Er was nog een huis in bezit van Van Nordingen namelijk een pand aan de Langestraat, hoek Hoogstraat, waar nu café-restaurant De Nachtegaal is gevestigd. Johan van Nordingen de Jonge woonde en overleed hier. Dit huis diende ook als kantoor van zijn vader, maar was pas op 4 mei 1654 voor een bedrag van f 3.300,- aangekocht uit eigendom van wijlen Jan Claesz. Het huis werd van mei 1656 tot mei 1657 verhuurd aan doctor Johannes Sonnius, maar hij overleed reeds in de zomer van 1656 zonder nalatenschap, zodat geen huur ontvangen werd. Op 5 en 6 januari 1657 werd het huis publiekelijk verkocht aan Pieter Fransz. Ocker voor f 3.010,-, te voldoen op zes Meidagen (een meidag was de eerste dag in Mei). Tevens had Van Nordingen onder meer een huis en een erf, tot een stalling verbouwd, aan de zuidzijde van de Oudegracht en het huis, geërfd van zijn broer Jacob, aan de Singel buiten de Kennemerpoort. Tot de nalatenschap behoorde ook grondbezit. Bij de toebedeling van gronden in de bedijkte polder de Zijpe moesten de toekomstige bezitters van Zijper gronden naar evenredigheid goede' en 'kwade' landerijen aanvaarden. Zo had Johan van Nordingen de Oude op 25 januari 1631 aangekocht 'Een pertije contribuabel (goed) landt, groot omtrent 24 morgen, (een morgen is zoveel land als men met een span ossen op een morgen ploegen kon, ca. een V2 ha) gelegen in de Sijpe, in de Suijder polder van de groote G, in de cleijne g, met de woninge, boomgaert en plantagie daer op staende, mitsgaders alle t geene daer op aerdt en nagel vast is...'. De beschrijving DE HUIZEN GRONDBEZIT 32 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 6