Johan was afkomstig uit een gegoede katholieke familie. Het huis in de Lom- bardsteeg was in eetste instantie gekocht om het houden van een kerkdienst mogelijk te maken. Mocht Johan overwo gen hebben om een deel van zijn erfenis aan een katholiek armenhuis te willen geven, het kon eenvoudig niet. Immers, na de hervorming in 1573 was de positie van de rooms-katholieke armbestuurders lange tijd moeilijk. Het protestantisme werd in Alkmaar en daarmee ook in de burgerlijke instellingen van liefdadigheid de officiële godsdienst. De bevolking bleef evenwel voor een niet onbelangrijk deel katholiek. Voor de katholieke burgerij was er alle reden om de verzorging van behoeftige geloofsgenoten naar zich toe te trekken. De hervormde diaconie ondersteunde natuurlijk geen aanhangers van de 'dwaalleer' en van de hulp van aalmoezeniers moest men niet al te veel verwachten. Ook de gewestelijke overheid werkte de katholieken tegen. Om de uitbreiding en versterking van het katholicisme een halt toe te roepen, werd in 1655 door de Staten van Holland een verordening vastgesteld, waarin aan katholieke armenhuizen voortaan het recht werd ontzegd om enige erfenissen te ontvangen. In de loop van de tijd nam de tolerantie jegens het katholieke geloof weer toe en in diverse plaatsen werd de discriminerende verordening van 1655 afgeschaft. In Alkmaar gebeurde dat in 1750. Johan bepaalde in zijn testament dat het huis, dat hij van zijn vader had geërfd, verbouwd of opnieuw gebouwd moest worden en ingericht tot een provenhuis voor zes, zeven of acht oude, vervallen mannen, of die niet in staat waren om de kost te verdienen. Vanwege het laatst genoemde aantal wordt dit provenhuis vaak het 'Huis van Achten' genoemd. Ook moest er een vrouwspersoon komen, die de mannen 'assisteerde in alle handreikingen'. De potentiële proveniers in het provenhuis van Johan van Nordingen werden niet gebonden aan een bepaalde geloofsover tuiging of afkomst, wat in die tijd heel ongebruikelijk was. Kennelijk wilde Johan, wiens vader katholiek was en wiens Uitsnede uit het portret van de eerste regenten, in 1666 geschilderd door Dirk Metius. Collectie Huis van Achten HET TESTAMENT 30 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 4