De erfenis van Johan van Nordingen Het beheer van een provenhuis Marjanne Kloeg In Oud Alkmaar 2009-3 verscheen een artikel over Johan van Nordingen en hoe hij het pand aan de Gedempte Nieuwesloot hoek Lombardsteeg in zijn bezit kreeg. Zijn zoon Johan bepaalde in een testament dat op deze plek een hofje gesticht moest worden van het vermogen uit zijn nalatenschap. In de zestiende en zeventiende eeuw stelden veel rijke burgers met de dood voor ogen hun laatste wil op in een testament en stichtten een hofje, in Alkmaar toen meestal provenhuis genoemd. De hofjes waren bedoeld voor mensen uit de kleine burgerij, die door ouderdom langzaam tot armoede waren vervallen. Deze mensen werden stille of ook wel schaamarmen genoemd. Het was voor hen te pijnlijk van de normale armenzorgvoorzieningen gebruik te maken, omdat ze dit ervoeren als een groot statusverlies. De stichting verleende gratis onderdak en de bewoners (proveniers) kregen giften (proven of preuven) in de vorm van levensmiddelen, bier, brandstof, kleding en geld. Vooral bij een gebrek aan erfgenamen was dit een mooie investering. Een voordeel voor de stichters was dat hun naam voor altijd aan het hofje verbonden was en dat zij via hun kapitaal een vorm van naastenliefde konden bedrijven. Op deze manier is ook het provenhuis van Johan van Nordingen gesticht. Vanaf december 1654 waren advocaat Johan van Nordingen en zijn gelijknamige zoon langdurig ziek. Op ip oktober 1655 liet Johan de Oude in zijn huis in de Lombard- steeg, op de hoek van de Nieuwe Sloot, een testament opmaken waarin hij liet opnemen dat zijn zoon zijn enige erfge naam was. Een week later overleed hij. Maar het lot spaarde zoon Johan niet. Ook hij voelde zijn dood naderen en liet op 11 november 1655, in zijn huis op de hoek van de Langestraat en de Hoogstraat zijn testament opmaken. Zijn vrouw was reeds in 1648, drie weken na hun huwelijksdag, overleden. Hij stierf kinderloos op 29 januari 1656, 251/30 jaar oud, en zou de stichter en dus de naamgever van een nieuw hofje worden. Uitsnede uit het portret vanjohan van Nordingen de jonge als herder. Geschilderd door Caesar van Everdingen, ca. 1640. Collectie Huis van Achten. JOHAN VAN NORDINGEN Oud Alkmaar 2012 29

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 3