Inhoudsopgave Grenzen verleggen? Jaargang 36, nummer 2 - 2012 29 Marjanne Kloeg De erfenis van Johan van Nordingen. Het beheer van een provenhuis 40 Marlies ten Berge Van Waterstaat tot Wederopbouw. Het leven van dr. ir. J.A. Ringers (1885-1965) 42 Peter J. Tomson 'De manhafte kapitein C. van Foreest' 52 Alkmaar varia 54 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop bij Jan Nachbar, tel 072-5613332 Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Harry de Raad. Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Oudegracht 249, 1811 CG Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Opmaak GreyFish grafische Vormen, Alkmaar. Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor: Deel van de pronkgevel van het Hof van Nordingen. Foto Steven Kalverdijk Achter: Tekening van het Hof van Nordingen door Hendrik de Winter (1717-1790). Gemaakt ca. 1785. Collectie Noord Hollands Archief "Hoe gaat Alkmaar om met zijn monumenten?" Die vraag kregen we daags nadat we lazen, dat Graft-De Rijp en Schermer bij Alkmaar gaan horen. De stichtingen, die zich inzetten voor de monumenten van de plattelandsgemeenten, vroegen bezorgd: "Zal men wel respectvol omgaan met onze waag, gemeentehuizen en historische zerkenvloer?". Wij konden onze collega's melden, dat de gemeente Alkmaar een goede reputatie heeft als het gaat om monumentenbeleid en adviseerden het gesprek aan te gaan met de wethouder en het hoofd Monumenten zorg. En wij boden onze samenwerking aan. Alkmaar wil zijn grenzen dus verleggen. Dat betekent niet alleen gebiedsuitbreiding en meer inwoners, maar ook meer verantwoordelijkheid voor monumentaal erfgoed. Met Graft-De Rijp en Schermer komt er veel waardevol erfgoed bij. De aangekondigde ambtelijke reorganisatie van de stad moet wat ons betreft kiezen voor een sterke afdeling Monumentenzorg. Immers, ons monumentaal erfgoed is het mooiste en aantrekkelijk ste wat de stad, - en straks 'Groot Alkmaar' -, bezit. Over 'bezit' gesproken, en 'grenzen verleggen'! Hoe zit het met Ringers? Achter de schermen is er hard gewerkt aan een alternatief voor sloop. Er zijn in de afgelopen maanden drie 'workshops' geweest met de gemeente, met de projectontwikkelaars en met de architecten en bouwkundigen van onze Denktank. Wij hadden daarom verzocht, de gemeente was bereid het te organiseren en de projectontwikkelaars MAB en AM, de eigenaren van Ringers en Arcade, wilden er aan meewerken. Het resultaat van het overleg kon bij het ter perse gaan van dit tijdschrift helaas nog niet worden gepubliceerd. We kunnen nu alleen maar zeggen: houdt de krant de komende weken goed in de gaten I En dat er nog meer boeiends te melden is over de stadshistorie bewijst dit fraaie nieuwe nummer van Oud Alkmaar. Veel genoegen er mee. Leen Spaans Oud Alkmaar

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 2