daartoe de financiën toegezegd. De Commissie 'approbeerde' zijn besluit. Alles onder controle. Maar op vrijdag 14 september kwam Salm 's avonds om elf uur naar Woerden en deelde mee 'dat Hij thands volkomen zeker was van den aanmarsch van Pruyssische troupes', in drie kolonnes. De Commissie ontbood Van Rijssel, Salm herhaalde zijn bericht. De verdediging van Utrecht was niet op zo'n overmacht berekend, zei hij. Het garnizoen in Utrecht zou ingesloten raken en nutteloos worden voor de verdediging van Holland. Hij moest zich naar Holland kunnen terugtrekken en daar standhouden totdat 'de beloofde hulp' van 'onzen geallieerden' zou komen. Dat een gevecht bij Utrecht de opmars van de Pruisen minstens zou vertragen, werd niet vermeld. Van Rijssel stemde in met Salms analyse. Het verdedigingsplan was kaduuk. Dan volgt de beslissing die in de notulen uitvoerig onderstreept is en die de commissieleden nog jaren zou achtervol gen. Zij besloten de Rijngraaf "...op zijn verzoek: te authoriseren en te gelasten omme bij aannadering van Pruissische troupes zoo dra zulks na zijn oordeel de hoogste nood vorderen mogt, met de manschappen onder Zyn commando staande de stad Utrecht te verlaten en Zich te begeven naar de Provintie Holland". Een autorisatie dus om zich ingeval van nood terug te trekken uit Utrecht. Er werd een ongedagtekende vervolgorder aan toegevoegd om zich desnoods tegenover het Utrechtse bestuur te kunnen verant woorden. Volgens een manuscript in het archief reed een van de Commissieleden direkt na de nachtelijke vergadering naar Den Haag voor overleg. Hij vertrok om twee uur, verzocht bij aankomst de Dordtse pensionaris De Gyselaar de belangrijkste Statenleden te ontbieden, benadrukte na een bericht over Franse hulp dat deze wel snel moest komen, verwierf de goedkeu ring van de aanwezige Statenleden, besprak de noodzaak voor Staten èn Commissie om uit te wijken naar Amsterdam, en was zaterdagmiddag terug ter vergadering in Woerden. Het betreft een concept-verslag in Foreests handschrift waarin de naam van het bewuste Commissielid consequent vermeden wordt, maar het staat vast dat het Foreest zelfwas. Het Omstandig verslag vat het hele gebeuren laconiek samen als 'de afspraak, welke de voor naamste Hollandsche staatsleden, op den vroegen morgen van den 15. september, met ons medelid van Foreest gemaakt hadden'.13 Foreest betoonde zich hier een leider die doortastend kon optreden vanuit een onmiddellijk begrip van de kritieke situatie. De notulen van die zaterdagmiddag 15 september melden nadere informatie over de Pruisische opmars. Laatste maatregelen worden uitgevaardigd. Salm komt weer en beraadslaagt met Van Rijssel over de verdediging van Utrecht en Holland en over 'de route welke de troupes onzer geallieerden zouden moeten neemen'. Hij vertrekt om acht uur. Zondagmorgen komt dan het verplette rende bericht van de evacuatie. Salm moet direkt na terugkeer uit Woerden zijn gaan pakken. De Commissie besluit naar DE PATRIOTTEN VERSLAGEN 48 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 22