Gravure door de patriottische kunstenaar Jan Kobell, ca. 1795. Collectie Regionaal Archief vaststellen dat zij zich nu beledigd toonde. De 'eenvoudige gebeurtenis' werd opgeblazen met het doel, 'het misnoegen van een der grootste Vorsten van Europa te verwekken' - bedoeld is Wilhelmina's broer. Inderdaad eiste de Pruisische koning 'satisfactie' van Holland voor de ver meende aantasting van de waardigheid van de prinses. Uiteindelijk zou hij de belediging afstraffen met een grootscheepse militaire invasie. De bizarre proportie maakt duidelijk dat een veel groter spel gespeeld werd. Er was ook binnenlandse afkeuring. De Hollandse Ridderschap, spreekbuis van de adel in de Staten, veroordeelde 'het overyld en onvoorzigtig gedrag van de Commissie' en verzocht de prinses haar reis te voltooien, maar Amsterdam en de MrC. VAN F ORE EST, Heer van Seiioorl eiiCanro, Raaci enz .te Alkmaar. andere steden overstemden dit als 'nadelig (voor) 's Lands gewichtigste belangen'.8 Een voor ons interessant detail betreft het cavalerie-regiment van Hessen-Philipsthal dat de Commissie geregeld escorteerde. Het behoorde tot de reguliere troepen van Holland die vanaf 1/86 het cordon moesten bewaken en zo nodig naar Utrecht oprukken - tegen de stadhouderlijke troepen uiteraard. Toen generaal Van Rijssel dit bevel in mei 1787 wilde door voeren, weigerden vele officieren. Een krijgskundige studie noteert: "Bij het regiment ruiterij Hessen-Philipsthal weigeren alle hoofdofficieren en oudste ridmeesters; de jongste ridmeester, Foreest, wordt benoemd tot kolonel-kom- mandant." 9 Deze kersverse patriottische kolonel was niet onze Cornelis. Het was zijn volle neefNanning uit Hoorn. De Commissie kon rekenen op betrouwbare bescherming. Uiteindelijk slaagde de Engelse ambassa deur erin, Pruisen te bewegen tot een invasie. Daarmee was het pleit beslecht. De pasbenoemde Pruisische veldmaarschalk, de hertog van Brunswijk-Wolfenbüttel, was een ervaren strateeg met een modern leger. Begin september trok hij 20.000 goed geoefende en uitgeruste beroepssoldaten samen bij Wezel met een briljant plan. Twee divisies zouden oprukken langs de Waal en de Lek naar het zuiden van Holland, een derde door het Gooi richting Amsterdam. Bevoorradingsschepen lagen op de rivieren, evenals hospitaalschepen, een grote nieuwigheid; de genie zorgde voor bruggenbouw en spionnen voor strategische informatie. En de hertog DE PRUISISCHE INVASIE 46 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 20