leverde. Uiteindelijk belandde het ongepubliceerd in de bibliotheek op Nijen- burg. Twee maanden na het incident gaf de Commissie wel een deelrapport uit in druk, dat zich ook in het archief bevindt. Op 28 juni t/87 kwam het bericht dat in Haastrecht 'tegen drie uuren des namid dags eenige relais Paarden besteld waren voor een aanzienlyk Personagie'. De grote publieke belangstelling daarvoor was verdacht vanwege het geregeld uit brekende Oranje-oproer. De Commissie toog erheen met twee eenheden cavalerie, onder meer een te Woerden gelegerd detachement van het regiment Hessen- Philipsthal. Iedereen die de rust in de provincie zou kunnen verstoren moest worden aangehouden. Welk 'aanzienlijk personagie' zou het zijn? "Omtrent ten zes uuren des avonds bekwa men Wy tot Onze verwondering tyding dat hare Koninglyke Hoogh. Mevrouw de Princes van Oranje, komende van Schoon hoven, aan den Dyk by Haastrecht, rydende in eene Koets was aange houden. Wy begaven Ons danverzeld met een Detachement van twintig Man van het zelfde Regiment van Hessen- Philipsthal, (op hoedanige wyze Wy Ons voor en na dien tyd te meermaalen, wanneer het nodig was, hebben doen escorteren,) naar de Goejanverwelle- Sluis."7 Daar aangekomen vroegen de Commissie leden de prinses wat het oogmerk was van deze onaangekondigde reis, terwijl de prins met zijn leger tegenover Utrecht lag. Zij antwoordde 'dat haar oogmerk goed was, maar dat de Heer Prins van Oranje vele onrechtvaardigheeden had onder gaan'. De Commissie vertrouwde het niet en verzocht de prinses terug te keren naar Nijmegen. Zo meende zij 'in dit criticq en delicaat geval' correct te handelen. In tegenstelling tot aanvankelijke uitingen van de prinses moest de Commissie echter Schoolplaat van de aanhouding van Wilhelmina bij Goejanverwellesluis Oud Alkmaar 2012 45

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 19