De spanning op nationaal niveau escaleerde in 1786. De prins van Oranje nam de patriottische steden Elburg en Hattem met geweld in; andere gewapende conflicten volgden. De Hollandse Staten erkenden Willem niet langer als 'kapitein- generaal' en benoemden generaal-majoor Albert van Rijssel tot bevelhebber van hun troepen. De prins week met zijn gezin uit van Den Haag naar Nijmegen. De Hollandse steden, Alkmaar voorop, stuurden geregeld troepen voor de verdedi ging van de provincie. Het kasteel van Woerden, gelegen in het 'groene hart' tegenover Utrecht, was commandocen trum en hoofdarsenaal. In september 1786 trok een nieuw Alkmaars bataljon naar Woerden; het terugkerende bataljon werd in Castricum verwelkomd door 'den manhaften kapitein C. van Foreest, geseeten op een paard'.4 In mei 1787 werd duidelijk dat het op een confrontatie afging. De Staten van Holland besloten een 'Commissie voor het Defen- sieweezen' in te stellen met standplaats Woerden. Vijf raadsleden uit prominente steden werden 'gecommitteerd', waar onder Foreest, die aarzelde of hij het zou doen. In het archief bevindt zich een brief daarover van Foreests zwager De Kempe naar, mede-raadslid in Alkmaar en lid van de Hollandse Staten. "Omdat UwEdG.swarigheyd maakte de commissie tot het defensiewezen te accepteeren, heb ik er niet van gesproken en er minstens geen werk van gemaakt. Doch heden in de conferentie over het benoemen van die Commissie werd UwEdG. eenparig benoemdmet de Heeren Camerling van Haarlem, Blok van Leiden, de Wit van Amsterdam, en van Toulon van Gouda...".5 Foreest liet zich overreden. Toen hij zich eenmaal op die post had begeven, hield hij stand. Een politieke en militaire complica tie was, dat ook de stad Utrecht in het defensieplan werd betrokken. Anders dan de omliggende provincie was zij een bolwerk van patriottisme en dus een welkome bondgenoot. Ze lag echter een kleine 20 kilometer buiten het 'cordon', zoals de Hollandse verdedigingslinie heette. Het was een strategische voorpost. Ook de Oranjepartij zinde op actie, daarbij geïnspireerd door de Engelse ambassadeur. Het plan ontstond om de prins terug naar Den Haag te laten reizen om het Oranje volk te mobiliseren. Deze wilde dat echter alleen als de Staten ermee instemden. Zijn echtgenote, een zuster van de koning van Pruisen, had minder staatkundige scrupules en was bovendien strijdlustiger. Het resultaat was de beruchte aanhouding bij Goejanverwellesluis. Bij toeval was Foreest daar niet bij. Wellicht was hij op een van de militaire inspectietochten die de Commissieleden geregeld maakten. Toulon kwam juist die dag terug van Gouda en kon direkt doorreizen naar Goejanverwellesluis. Een en ander blijkt uit het Omstandig verslag.6 Dat is een pak van 4048 handgeschreven bladzijden in het archief dat, voorzien van bijlagen, oorspronkelijk bedoeld was als eindverantwoording tegenover de Hollandse Staten. Volgens de archiefstuk ken zat Blok er nog in 1803 aan te schrijven, terwijl Foreest adviezen en afschriften van officiële documenten DE COMMISSIE DE AANHOUDING VAN WILHELMINA 44 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 18