Van Waterstaat tot Wederopbouw Het leven van dr. ir. J.A. Ringers (1885-1965) Portret van] A. Ringers. Bron Ministerie van VROM. Marlies ten Berge Zo luidt de titel van de prachtige biografie die Tessel Pollmann heeft geschreven over Johan Ringers, telg uit de bekende Alkmaarse familie. Johannes Aleidis, kortweg Johan, was geboren aan de Laat als zoon van Elisabeth Volten en Frederik Hendrik Ringers die een timmerbedrijf bezat. Broer van Engeben, van Henk en Theo, chocoladefa brikanten, van Jan en Frits, aannemers. Alleen Johan leerde door. Hij ging naar de Rijks-HBS aan de Paardenmarkt en vervolgens naar de Polytechnische School in Delft. Daarmee liet hij zijn Alkmaarse leven achter zich, maar niet zijn opvoeding. Pollmann beschrijft zijn jeugd, hoe hij als kind leerde dat hard werken gewoon is, en datje daarnaast nog heel wat werk als [vrijwillig] bestuurder kunt doen. Vader Ringers zat in de diaconie, de patroons vereniging, de vrijwillige brandweer, de zondagsschool. De zoons zouden hun vader daarin volgen: allen waren actiefin de politiek [voor de CHU] en in het verenigingsleven. Johan werd beschreven als ijverig, serieus, zuinig en nogal saai, maar hij zou in de jaren dertig en veertig van de vorige eeuw een bekend en machtig man worden. Pollmann typeert hem als 'buigzaam doch onbreekbaar'. Eigenlijk vreemd dat deze Alkmaarder weer zo in de vergetelheid is geraakt, want zijn intelligentie, werklust, creativiteit, prestaties en netwerk waren enorm. Daarnaast was hij een beminnelijk man. Hij studeerde weg- en waterbouw en kreeg een baan bij Rijkswaterstaat, waar hij zeer innovatieve projecten zou uitvoeren: hij was de ontwerper van de Noordersluis in IJmuiden, destijds de grootste sluis ter wereld, en werd directeur van de Maatschappij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken, de aannemerscombina tie die in driejaar tijd de Wieringermeer 40 Oud Alkmaar 20x2 JEUGD IN ALKMAAR WEDEROPBOUW

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 14