[met aan de zuidkant Costverloren] en Marewaardermeer, Oudie en Daalmeer. Nationaal Archief, Den Haag, VTH verzameling binnenlandse kaarten Hikman tf-ttf eeuw, (toegang 4.VTH] inv.nr. 2514 1566 noemden, was volgens hem het resultaat van verwarring met het Heilooërmeer, waarvoor inderdaad in 1566 een octrooi werd verleend. Dit water grensde aan de Achtermeer. Bovendien kwamen de ingelanden van de twee polders in 15751-1580 overeen dat de Heilooërmeer voortaan door de molen van de Achtermeer zou worden bemalen.7 De inventaris van Eijken kreeg weinig bekendheid omdat hij nooit in druk verscheen. Maar C. Streefkerk, de in 19851 aangetreden directeur van het ondertussen tot Regionaal Archief Alkmaar omgevormde gemeentearchief, begreep heel goed de betekenis van Eijkens onderzoek. Hij maakte er dankbaar gebruik van in zijn artikel 'De Achtermeer, een verscholen monument' uit 1991.8 Bovendien was inmiddels in het familiearchief Van Egmond van de Nijenburg een nieuw stukje van de puzzel opgedoken. Het gaat om een in 1527 door de Alkmaarse vroedschap aan Jan en Willem Jansz. afgegeven akte van vergunning tot het droogmaken van het Achtermeer.9 Eijken kon daarvan nog niet op de hoogte zijn omdat dit grote familiearchief destijds nog niet goed toegankelijk was gemaakt voor onderzoek en elders werd bewaard. Aangaande de jarenlange pauze tussen deze vergunning van 1527 en het octrooi opperde Streefkerk dat er mogelijk twijfels waren gerezen of Oud Alkmaar 2012 3 nu'ije EEN NIEUW PUZZELSTUKJE

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 5