Nyeuwen lande uuyte Achtermeer Discussie rond de Achtermeer als eerste droogmakerij Diederik Aten, m.m.v. Harry de Raad en Edith M. van Schoor In de zomer van 2011 vond een interessant debat plaats over de Achtermeer, een tegenwoordig door de nieuwbouw van Alkmaar-Overdie opgeslokt poldertje. Het ging om de vraag of de kleine Achtermeer nu wel of niet het vroegst bekende droogmakerijtje van Holland was. Voor de droogmaking van het Achtermeer is een vergunning uit 1527 bekend en bovendien verleende Karei V in 1532 een octrooi of concessie voor dit project aan de gebroeders Jan en Willem Jansz.. Maar dit zegt nog niet zoveel. Er zijn immers in de loop der tijd talloze vergunningen en octrooien verleend waarvan nooit iets terecht kwam en een hard gegeven over het moment waarop de bodem van het Achtermeer werkelijk boven kwam ontbrak. Daarom bleef er ruimte voor twijfel en concludeerde Björn de Vries in zijn voorjaar 2011 verschenen boekje Een Westfriese Affaire dat de Kerkmeer voorlopig als de eerste droogmakerij beschouwd moest worden. Het staat namelijk volkomen vast dat dit meertje bij Oudkarspel in 1547 tot land was gemaakt. Hij wees bovendien op de Dergmeer waarvoor in oudere literatuur als jaar van droogmaking soms 1520 wordt genoemd.1 De oplossing van de vragen rond de Achtermeer leverde mevrouw Edith van Schoor uit Hoogland. Zij deed meer dan tien jaar geleden naspeuringen naar de droogmakerijtjes rond Alkmaar in het Nationaal Archief te Den Haag. Uit de door haar verzamelde gegevens blijkt onomsto telijk dat de Achtermeer in 1535» droog was, vrucht droeg en dus echt de eerste is. De Alkmaarsche Courant besteedde hier op 4 augustus 2011 al aandacht aan. In dit artikel willen we die nieuwe informatie nader bespreken en toelichten. Mevrouw Van Schoor droeg tevens de nodige nieuwe inlichtingen aan over de 'concurrentie' in het Gees tmerambacht, de Kerk- en Dergmeer. Die gegevens komen natuurlijk ook aan bod. Maar eerst zal kort worden ingegaan op de geschiedschrijving over de zestiende-eeuwse landaanwinningen in de omstreken van Alkmaar. De onduidelijk heden rond de Achtermeer spelen namelijk al heel lang. 1532 OF 1566? Mr. Gerrit de Vries Az. (1818-1900] kan zonder twijfel beschouwd worden als de grondlegger van het moderne historisch onderzoek naar de Noord-Hollandse waterstaatsgeschiedenis. In 1864 publi ceerde hij een grote reconstructiekaart van het Noorderkwartier van Holland in 1288, het jaar van de onderwerping van West- Friesland aan het grafelijk gezag. In het begeleidende boekje merkte hij op dat de in 1547 drooggevallen Kerkmeer bij Oudkarspel waarschijnlijk de oudste droogmakerij was.2 Dertien jaar later, in Oud Alkmaar 2012 1

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 3