Alkmaar varia Historisch café Huigbrouwerstraat Kaarten van Alkmaar Op 26 april zal Peter de Groot, artistiek leider van het Egidius Kwartet, een presentatie houden over de zestiende-eeuwse Leidse koorboeken. Aanvang 19.30 in de Kapelkerk aan de Laat. Bezoekers van het Historisch Café kunnen met korting een kaart kopen voor de uitvoering van Koorboek 3 door het Egidius Kwartet op 25 mei in de Grote Kerk. Op donderdag 20 september staat een lezing gepland over de schrijfster Geertruida Bosboom-Toussaint. De eerste vermelding van de Huigbrouwerstraat dateert uit 1492; 'huge die brouwer steech'. dat jaar werd er haardstedegeld geïnd bij 13 panden. Tot nu toe werd gedacht dat de straat rond 1486 was ontstaan. In dat jaar, blijkt uit de archieven, werden 9 roeden water verkocht van de Mient tot aan de Laat lijnrecht, waarbij aan de westzijde een steeg van 14 voet moest blijven liggen. De straat moet echter ouder zijn dan 1486, zoals uit bouwhistorisch gebleken. In het pand Huigbrouwerstraat 24 is onderzoek gedaan naar de jaarringen in de balklaag van de winkel. Daaruit is gebleken dat ze uit ca. 1472 stammen en dat het eerste deel van het pand waarschijnlijk rond dat jaar is gebouwd. In het Regionaal Archief is een tentoonstelling in voorbereiding over kaarten van Alkmaar. Ongeveer dertig kaarten van Alkmaar en directe omgeving uit de collectie van het Regionaal Archief zijn na digitalisering op kwaliteitspapier afgedrukt en fraai ingelijst. De kaarten dateren uit de zestiende tot de twintigste eeuw en geven een goed beeld van de ontwikkeling die Alkmaar in deze periode doormaakte. Uiteraard zijn de bekende cartografische hoogtepunten aanwezig, zoals de zestiende en zeventiende-eeuwse stadskaarten van Jacob van Deventer, Cornelis Drebbel en Joan Blaeu en de mooie wandelkaart van Alkmaar en omgeving van de hand van stadsarchitect Du Croix uit 1883. Naast overzichtskaarten zijn ook kaarten van topografische details in de tentoonstelling opgenomen. Zo valt niet alleen de overzichtskaart van de Alkmaarderhout door Van Panders uit 1765 te bewonderen, maar ook een detailkaartje van het in de Hout gelegen landgoed Middenhout uit 1822. De tentoonstelling is van eind april tot na de zomer gratis te bezoeken aan de Bergerweg 1 Het Regionaal Archief gaat in samenwerking met uitgeverij Gras te Groningen de kaart van Drebbel uit 1597 opnieuw uitgeven. De heruitgave zal het formaat hebben van een moderne opvouwbare stadskaart. Daarvoor wordt de kaart ongeveer twee keer uitvergroot. Alle details zijn dus zeer goed herkenbaar, zodat de kaart een onmisbaar hulpmiddel zal worden voor iedereen die meer wil weten over de historische topografie van Alkmaar. De kaart is vanaf eind april verkrijgbaar bij het Regionaal Archief en bij de boekhandel. Oud Alkmaar 2012 23

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 25