Het Alkmaarse Bevrijdingsraam öen meiBoom 'Plant den Meiboom. Verbreek de ketenen.' nLc\nt Janneke van Zanten - van Wijk Wie de stenen trap van het oude Alkmaarse stadhuis opklimt ziet bovenaan de trap rechts een vierdelig raam met gebrandschilderde wapens, tekst en allegorische inhoud, verwijzend naar de bevrijding van Alkmaar in 1945. Na de bevrijding van Alkmaar door de Canadese en Britse troepen op 8 mei 1945 werd een bevrijdingscomité opgericht om samen met de buurtcomités festiviteiten te organiseren, zoals optochten en kinderspe len. Op Koninginnedag, 31 augustus, werd in het Sportpark een massaal openlucht spel met muziek, zang en dans opgevoerd: Plant den Meiboom. Landjuweel van vrede en vrijheid. Spel in zes taferelen. Toneelschrijver Wim Snitker had zijn spel, dat al in 1940 was uitgegeven, aangepast aan de bevrij ding en snel opnieuw uitgebracht. Oorlog, bezetting en bevrijding werden hiermee uitgebeeld. Om te beginnen werd een Omslag van het spel in zes taferelen door Wim Snitker. groot decorstuk geschilderd, het 'Schip van Staat', dat aan het begin van het spel door de vijand werd veroverd. Barre tijden volg den: dit werd geïllustreerd door een histori sche optocht, waarachter een uitgehongerde stoet zich schaarde. Gelukkig werd het 'Schip van Staat' uiteindelijk herwonnen en de 'Nederlandsche maagd' bracht het 'Lied van den Meiboom'. Ten slotte zong een kinderkoor: 'De koningin is terug' en allen daarna 'Wilt heden nu treden'. Bij de slotscène leek het, volgens de krant De Vrije Alkmaarder (3-09-1945), "of de scheiding tussen spelers en toeschouwers weg was gevallen". Men vond dat de opvoering een "bevredigend experiment" was geweest, "dat zeker door andere gevolgd moet wor den". Een puntje van kritiek liet men horen met de opmerking "dat dit dan ook wat de toegangsprijzen betreft echte volksfeesten zouden moeten zijn". Dat de entree mogelijk wat hoog was geweest bleek later bij de evaluatie, want na aftrek van onkosten bleef er een positief saldo van maar liefst f 1100,- over. Het bevrijdingscomité onder voorzitterschap van F.H. Ringers bezon zich op een toepas selijke besteding van dit geld. En zo geschiedde het dat burgemeester en 10 Oud Alkmaar 2012 11 1 t k e R VAN BEVRIJDINGSSPEL TOT RAAM

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 12