Water rond Alkmaar, circa 1530. 1: Achtermeer, 2: Heiloo'irmeer, 3: Costverloren, 4: Grebbe, 5: Kerkmeer, 6: Dergmeer, 7: K romwater. Kaart auteur. Dit maakt de Kerkmeer, het Kromwater en de Oude of Weidgreb tot de eerste op de Achtermeer volgende droogmakerij tjes. Evenals de Dergmeer lagen deze wateren in de bezittingen van het huis van Egmond bij Oudkarspel en Warmenhuizen. Lamoraal, graaf van Egmond, verleende op 23 augustus 1545 een octrooi aan Willem Jansz. voor het Kerkmeer. Hij had kennelijk nog niet genoeg van de landaanwinning. De concessie werd in april 1547 aangevuld. Bij dit project waren verder de Alkmaarse regenten Dirck en Bartholomeus van Teijlingen en Jacob Jansz. Stoot betrokken.22 Het octrooi voor de droogmaking van het Kromwater dateert van 31 juli 1546. Het stond op naam van Jacob Jansz., schout van Harenkarspel, en Seelte Luijtgesz. uit Warmenhuizen.23 De rekening over 15451 van Stalpaert van der Wiele als ontvanger van de belasting bestemd voor het onderhoud van de Hondsbossche Zeewering geeft uitsluitsel over het jaar waarin beide meertjes droog waren. Daaruit blijkt dat de Kerkmeer nog in 1547 tot land was gemaakt en het Kromwater in 1548.24 Dat laatste jaar viel ook de Greb bij Warmenhuizen droog. Hiervoor had Lamoraal op 31 oktober 1547 een octrooi afgegeven aan Floris en Dirck van Teijlingen.25 Nog niet genoemd is Costverloren. Het gaat om een inpoldering van een strook rietland met aanwas en water langs de zuidkant van het Vronermeer door Willem Jansz. en zijn oomzegger Dirck van Teijlingen. Dat rietland was na 1543 in handen van beide heren gekomen. Zij vatten het plan op er een dijkje langs te leggen en het met een molentje droog te malen. Daartoe verkregen Willem Jansz. en Dirck van Teijlingen met ingang van 1 januari 1546 een strook water naast het rietland voor 25 jaar in erfpacht van de grafelijkheid.26 Streekhistoricus J.P. Geus noemde Costverloren in 1984 een droogmakerij, maar als we de beschikbare gegevens op een rijtje zetten, is die benaming niet op zijn plaats. Allereerst is een droogmakerij zonder octrooi tegen deze tijd ondenkbaar en daarvan is bij Costverloren geen enkele sprake. Bovendien wordt het nieuwe poldertje na het overlijden van Willem Jansz. in 1547 in de boedelscheiding omschreven als "dat angemaecte lant leggende an de Vroonremeer daer 't watermolengen op staet, met Dierick van Teylingen becosticht ende toegemaect".27 Met 'aanmaken' wordt naar alle waarschijnlijkheid 'aanplempen' bedoeld en 'toemaken' is een nog steeds gangbare term voor het verbeteren van land door het opbrengen van grond. Tenslotte maakt A A A/] Alkma ANDERE DROOGMAKERIJTJES 8 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 10