bouwde en gebouwde vasten eigendom men 1832 van Alkmaar, sectie C en E" bestreek Vernebroek ook straatnamen in de Spoorbuurt. Waarom juist dit gebied in 1832 als deel van Varnebroek of Vernebroek is bestempeld, blijft een raadsel. Er zal vast geen diepgaand historisch onderzoek aan zijn voorafgegaan. Zelfs het gebied 'De Nieuwpoort' onder de Vier Staten werd in 1832 tot Varnebroek gerekend, terwijl de Nieuwpoort toch al eeuwen een eigen status had bij de bevolking van Alkmaar en Heiloo. Het meest merkwaardige is echter, dat het gebied ten westen van de Westerweg vanaf de Kalkovensweg tot aan, zeg maar, de Prins Bernhardlaan in 1832 geen Varnebroek heette, terwijl hier juist de oorsprong lag van Varnebroek, in ieder geval van vóór 1348 tot 1600! Het gedeelte ten zuiden van de Kalkovensweg hoorde in 1832 tot Heiloo. In 1832 is het Varnebroekgebied ten opzichte van het Verpondingenregister van 1733 qua behuizingen verviervoudigd. De Lindelaan is aan beide zijden bijna vol gebouwd met huizen, voorzien van moes tuin en/of pleziertuin en dat gold ook voor allerlei zijpaden. Bij de oude boerderij Varnebroek rond de Kalkovensweg daaren tegen was bewoning juist afgenomen. Bovendien moest de boerderij in 1865 toe staan dat de landerijen werden doorsne den door de nieuwe spoorlijn Alkmaar-Heiloo. De huidige straat Varnebroek heette toen overigens al meer dan honderd jaar 'Het Buurtje'. In het Adresboek van Alkmaar 1876 worden 9 personen vermeld, woonachtig aan de Varnebroek. Met als adressen E72 tot en met E84. Dat is op kaartje 'Het Buurtje' de bovenste rij huizen aan de zuidzijde van de Beukenlaan. Het weiland ertegenover, ook wel bekend onder de naam Vogelenzang, werd pas vanaf 1882 bebouwd en de huizen aan de zuidzijde van dat weiland werden allemaal opgeno men onder de straatnaam Varnebroek, met uitzondering van de rentenierswo ning op de hoek, die als eerste werd gebouwd in 1882 en het adres Kennemersingel r kreeg. Varnebroek als straatnaam is dus tussen 1868 en 1876 toe gekend aan de straat die loopt van de Kennemerstraatweg tot aan de Ropjeskuil. Volgens Bruinvis is deze naam ontstaan door een in het Buurtje wonende rentenier die de ingeving kreeg zijn huis een naam te geven. "Had de man nu gekozen 'Nooit Gedacht', 'Veldwijk', 'Houtrust' of iets der gelijks, hij zou er geen kwaad aan gedaan hebben, maar hij koos de benaming 'Varnebroek'". Ongelukkig gevolg was, dat deze naam rond 1875 tot officiële straat naam werd gepromoveerd. Bruinvis, toen gemeenteraadslid, had B&W nog gewaar schuwd en gewezen "op het onwenschelij- ke van het hebben van twee plaatsen met Het Buurtje. J.Kuyper, Gemeente-atlas van Nederland, 4e deel, Noord- Holland, 1869. Oud Alkmaar 2011 63 DE STRAAT VARNEBROEK

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 9