Kaart van de Alk maarder Hout getekend door A. van P anders, 1765, met in rood aange geven een veel gebruikte weg van Alkmaar richting Esmond. Collectie Regionaal Archief Zanderslootweg. Het overgrote deel van de huizen stond in het noordelijk deel, aan de huidige Varnebroek en Ropjeskuil. Daar waren immers van oudsher de warmoeze- niers- en stadstuinen, later ook steeds meer pleziertuinen. Op de plek van de oor spronkelijk buurtschap Varnebroek uit de zestiende eeuw stonden inclusief de boer derij Varnebroek' op de hoek van de Kalkovensweg/Westerweg ZW-zijde, in 1733 nog maar twee boerderijen en een werkmanshuisje, dus van een buurtschap was eigenlijk geen sprake meer. Wellicht was 25 jaar na de droogmaking van de Egmondermeer van een pleisterplaats al niets meer over. Als Gerrit Woggenum een herberg had in de Varnebroek, hetgeen zeer aannemelijk is, heeft hij die in 155*1 waarschijnlijk verruild voor de herberg langs de Bergerweg. Het zal daar vast drukker zijn geweest dan aan de Kalkovensweg, ook voor het verkeer naar Egmond. Van de Alkmaarder Hout is in 1765 een prachtige kaart gemaakt door stadstim- merbaas A.van Panders. Daarop is te zien dat de 'Hoeverweg', zoals deze al in een transportakte uit 1585 genoemd wordt, begon bij de Ropjeskuil, als een diagonaal door de Hout liep, aansloot op de Westerweg bij de Prinses Julianalaan en vandaar richting Kalkovensweg ging. Het noordelijke deel van de Westerweg heette de Vriesche Weg tot aan het Scharloo. Feitelijk is dit de huidige parallelweg die langs de huizen aan de westzijde loopt. De Westerweg aan de oostzijde heette toen Westerhoutlaan. In de "Oorspronkelijke Aanwijzende Tafels (OAT) der grondeigenaren en der onbe- 62 Oud Alkmaar 2011 'ALKMAARDEK HOUTE

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 8