schets van gemaakt, zo ook van de andere bouwwerken die op zijn kaart prijken, voornaam genoeg om op te tekenen. In 1733 hoorde daar volgens het verpondin- genregister 34 morgen, dat is 29 ha land bij en was het in beheer bij het Geestelijk Comptoir van Haarlem. Dat kan er op wijzen, dat de hofstede oorspronkelijk bij het regulierenklooster van Heiloo hoorde. Dit is overigens de enige bewaard gebleven afbeelding van de hofstede Varnebrouck uit de tijd van zijn bestaan. De bekende Alkmaarse leraar, schrijver en historicus W.J. Hofdijk (1816-1888) maakte van een deel van de kaart van Lourens Pietersz. een impressie van hofstede Varnebrouck. Hij is echter vergeten de stalschuur erbij te tekenen. Verder heeft hij de hofstede voor zien van trapgevels, wat niet blijkt uit de kaart. De hofstede is door de opstandelingen in 1573 in brand gestoken, net als het kasteel Kranenbroek, de abdij van Egmond en vele andere bouwwerken, ten einde het opruk kende Spaanse leger niet de mogelijkheid te geven deze gebouwen te gebruiken als legerplaats. Na terugtrekking van de Spaanse troepen op 8 oktober 1573 uit Alkmaar bleef hofstede Varnebrouck een ruïne. Zij werd niet herbouwd, doch maakte plaats voor een stolpboerderij. Rond 1800 heeft de Alkmaarder Pieter Roose Kzn. een prachtige beschrijving gemaakt van alle straatnamen in Alkmaar door de eeuwen heen. Hij omschrijft Varnebroek als volgt: "De Varnebroek is die massa gronds, die ten zuijden de Boekenlaan zich uit strekt tot aan 't grond gebied van Heilo, de Tuijnen van Roppies kuijl, de westerhouten en de Boerderijen aan 't begin der hoeverweg, zijnen daar op gegrondvest, deeze grond was 15517 gedoeld in Kroften, zommige zijne door 't afsanden merkelijk verlaagd en met cingel aerden gespijsd. De oude westvriesche weg ging over den westerbodem en 1535» waaren der 6 bewoonderen." Als hij het over 6 bewoners heeft in 1535», zal Roose nog wel op de hiervoor beschre ven buurtschap doelen, maar voor de rest heeft hij de naam Varnebroek' aan een veel groter gebied toegekend. Dat blijkt ook al uit de verpondingsregisters van Alkmaar van 1733, want daarin wordt het gebied Varnebroek aangeduid als "Verndebroek buijten de Kennemerpoort". Er stonden in totaal 32 woningen in de Verndebroek. Geografisch gezien was dit het gebied tussen de huidige Prins Bernhardlaan, Kennemerstraatweg, Varnebroek, de Lindelaan (toen Boekelaan of Beukenlaan geheten), de ringvaart van de Egmondermeer, de Regulierslaan en de De Hofstede Varnebroek voor 1564. Linksboven de tekening van W.J. Hofdijk, rechts een bewerking van de tekening van W.J. Ho/dijk door F .A.M. Bakkum. HET GEBIED VARNEBROEK Oud Alkmaar 2011 61

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 7