Varnehroek voor 1564. Alkmaar, namelijk het gebied ten oosten Verdroot detail van de van de Egmondermeer (broec] ingedeeld in afbeelding op p. 57 croften (of akkers] met een holleweg. De "Holenwech" moet in 1348 beeldbepa lend zijn geweest, anders vermeld je dat niet in een akte. Het is goed mogelijk dat met deze weg de huidige Westerweg werd bedoeld. Maar wie was nu die vrouw Reylende die later werd verheven tot vrouw Nellen? Wortel geeft alleen een plausibele uiteen zetting over hoe Vrouw Reylende's broek' in de loop der jaren is vervormd tot het latere Varnebroek. Zelf noemt hij zijn redenering 'wankel' en gewaagd' zoals het een professioneel archivaris met onvoldoende bewijsmateriaal betaamt. Maar toch, in 1404 was Varnebroek reeds een buurtschap en in 14513 rookten daar vier schoorstenen van boerderijen, een herberg en/of huizen. Het was zeer waar schijnlijk een pleisterplaats. Misschien stond vrouw Reylende zelf wel in 1348 achter de toog in de herberg om de boeren, burgers en buitenlui te voorzien van de nodige stadsaccijnsvrije versnape ringen. Op de kaart van Lourens Pietersz. van voor 1564 staat duidelijk een huis getekend met het later onleesbaar gemaakte onderschrift Varnebrouck. Aan de oostzijde (onder] van het huis kunnen we een puntgevel her kennen, een dak bedekt met leien (grijs] en aan de zuidzijde is sprake van een uitbouw van een lagere hoogte dan het hoofdge bouw met leien dak en twee schoorstenen. In die tijd werden alleen stenen gebouwen voorzien van een leiendak. Vrijwel parallel aan de noordzijde is ook nog een dakcon structie met leien zichtbaar, echter deze is door een watervlek o.i.d. niet goed te onderscheiden. Wel goed te zien is een driehoek hetgeen impliceert dat het dak aan de oostzijde doorliep. Aan de westkant liep het gebouw door tot voorbij het hoofdgebouw (in perspectief loopt het dak hoger uit dan het hoofdgebouw]. Waarschijnlijk hebben we hier te maken met een 'langhuisboerderij' of'lang- schuur'. Rechts van de langschuur is ook vaag aan de westkant een uitbouw zicht baar, waarschijnlijk een woongedeelte met vermoedelijk een trapgevel. Het gebouw op de voorgrond had duidelijk geen agrari sche bestemming. Het diende als woon huis, of meer voor de hand liggend als herberg. De watervlek kan ook een over hangende boom zijn, maar die kleurde Lourens altijd groen. Een huis bedekt met leien, opgetrokken uit bakstenen, in een agrarische omgeving werd in die tijd een hofstede genoemd. De schets van het huis is door Lourens wellicht in één minuut tijd opgetekend. Maar toch, hij heeft dit huis in zijn opme tingen van de Egmonder- en Bergermeer gezien en daar wellicht een houtskool- De hofstede DE HOFSTEDE VARNEBROEK 60 Oud Alkmaar 2011

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 6