over de ringvaart en in de 'Wognumse Buurt' tussen de spoorlijn, de Bergerhof, de Nico laas Beets kade en de Bergerweg. DE BUURTSCHAP VARNEBROEK Bij de verkoop van riet in de drooggemaak te Egmondermeer wordt in het "Verhuyrbouck van Egmont" uit 1574 drie keer een koper vermeld, verschillend van naam, maar allemaal wonend in Varnebroek of Vernebroek. Op de "Caarte vande Egmondermeer Also de zelve bedijkt is An.o 1555 ende gemeten door Gerrit Dirksz. Langedijk Ano 1574" van Jan Dirksz Zoutman uit 1642 staat Varnebroek echt als buurtschap aangegeven. Er staan vijf gebouwtjes ten westen en drie ten oosten van de Westerweg op getekend. En op de "Kaarte van 't Graafschap Egmont de heerlijkheijt van Wimmenum als mede van Heijlo" van diezelfde Zoutman uit 1665 (zie de achterzijde van dit tijdschrift) staan bij de naam Varnebroek vier boerde rijen/huizen rond de Kalkovensweg getekend. Alkmaars eerste archivaris C.W. Bruinvis wees er op, dat deze buurt ook ai wordt vermeld in een verpondin- genboek van 1534 als "die Vardenbruck" met acht aangeslagenen en in de lijst van hoofdbewoners van maart 1519 als "die Verdenbroeck" met zes bewoners, zodat we de conclusie kunnen trekken, dat Varnebroek toentertijd zeker 3 maar hooguit 8 families zal hebben geteld. De latere archivaris Th.P. Wortel vond in het register van het haardgeld uit 1493 de buurt als "in die Verdenbroeck" met vier bewoners van haardsteden. In het archief van het Oude Hof vond Wortel een akte 1 1 - af van verruiling uit 1428 met daarin vermeld een stuk land gelegen "inden vrihede van Alcmer bi Verrenbroec...". In de archieven van de Abdij van Egmond vond hij nog oudere akten, o.a. een akte van 8 maart 1404 van eigendomsover dracht door Jan Lambrechtsz. aan Dirc Willem Dircsz. van 4 koeweiden in de vrij heid van "Alcmere" "bi der nuwer poirte" en van 5 want lands binnen deze vrijheid "in ver Nellen broec". Wortel merkt hierbij op, dat het voorzetsel 'in' wijst op een buurt en het woord 'ver' in de vijftiende eeuw vrouw of vrouwe betekent. Het woord 'broek' staat hier meestal voor 'moerassig land'. De oudste akte die Wortel in het archief van de abdij heeft gevonden met mogelij kerwijs een verwijzing naar Varnebroek is gedateerd 26 november 1348. Het betreft hier een door schepenen van Alkmaar opgemaakte en gezegelde oorkonde waarin Willaem van Rietwiic, poorter aldaar, aan de abt van Egmond als schadevergoeding opdraagt enig land en zaailand, gelegen in de vrijheid van "Alcmaer" in "ver Reylende broec" en bij de "Holenwech". De namen 'croft', 'holenwech' en 'broec' wijzen allemaal naar één gebied in Detail van een kaart uit 1642 van Jan Dirksz Zoutman (opgeme ten door Gerrit Dirksz Langedijk in 1574). Collectie Regionaal Archief Oud Alkmaar 2011 59 DE BROEK VAN VROUW NELLEN *ggSP*-*-

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 5