Inhoudsopgave Sfeer mag wat kosten... Jaargang 35, nummer 3 - 2011 57 Frank Bakkum Varnebroek 65 Harold D.E. Bos Verdronken oord 69 71 Maarten Müller Misdaad en straf in Alkmaar in de zestiende eeuw 80 Alkmaar varia 82 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop bij Jan Nachbar, tel 072-5613332 Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Harry de Raad Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Oudegracht 249, 1811 CG Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Druk nr58 total communication. Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. Voor. Gang, tochtpui met geëtst glas en rechts de trappaal van het pand Verdronkenoord 69. Foto J. Elsinga Achter: De buurtschap Varnebroek op een kaart uit 1665 van Jan Dirkz Zoutman. Collectie Regionaal Archief Dat is toch het gevoel in deze donkere dagen. We versieren onze huizen en onze stad met Kerstgroen en -glitter, met extra verlichting. We genieten van de sfeer, we zoeken gezelligheid en warmte, beetje nostalgie ook. En dan mag sfeer best wat kosten. Zo denken we er ook over als we naar Overstad kijken. Overstad heeft sfeer nodig om er bij te gaan horen. Re novatie van de Ringers Chocoladefabriek biedt daarvoor prachtige kansen. De nieuwbouwpiannen van MAB Vastgoed en van de gemeente laten van de oude fabriek niets over. Er zal een gevel terugkomen "in de stijl van Ringers". Maar achter de gevel zal niets meer aan Ringers herinneren. Wij doen ons best om de partijen, die het voor het zeggen hebben, op andere gedachten te bren gen. We zoeken de publiciteit, stuurden aan het stads bestuur een uitvoerige nota, we vormden een 'denktank' met bouwkundige en publicitaire specialisten en gingen het gesprek aan met MAB. Al het Ringers-nieuws komt steeds op de website. Trouwens, de Ringers-tentoonsteiiing in het Stedelijk Museum mag u echt niet missen. Heel smaakvol en zeer boeiend, ook als je bij Ringers geen familie had werken. Vanaf 8 december is er in de foyer ook de bouwgeschie denis van de Alkmaarse fabriek bij gekomen. Daar wordt naar een idee van Harold Bos, onze vorige voorzitter, zichtbaar gemaakt hoe 'architect' Ringers onder invloed stond van de bouwenmeesters van De Stijl (o.a. Jan Wils, Berlage) en hun Amerikaanse voorbeeld Frank Lioyd Wright. De gedachte is al geopperd om straks iets van deze tentoonstelling te bewaren in een permanente expositie, zo mogelijk op Overstad, zo mogelijk in de te behouden Ringersfabriek. Ja, sfeer mag wat kosten. Veel genoegen met Oud Alkmaar, fijne feestdagen en gelukkig nieuwjaar, namens bestuur en vrijwilligers, Leen Spaans Oud Alkmaar OMSLAG

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 2