Alkmaar varia Ringers en Jan Wils De Synagoge De prachtige, smaakvolle tentoonstelling over de chocoladefabriek Ringers in het Stedelijk Museum vermeldt, dat de Ringersfabriek werd gebouwd "in de stijl van de Amsterdamse School". Het is de vraag of je dat zo maar kunt stellen. Het prikkelde onze oud-voorzitter Harold Bos met de vraag of kon worden aangetoond of de bekende Alkmaarse architect Jan Wils en Ringers soms ooit hadden samengewerkt. Daar was niets van bekend. Tot hij op het idee kwam om eens na te gaan wie eigenlijk de fraaie Villa de Lange aan de Wilhelminalaan had gebouwd. Het ontwerp was van Jan Wils, maar wie was de aannemer? Henk Krabbendam, werkzaam bij de afdeling Monumentenzorg van de gemeente Alkmaar, merkte op dat bij de originele vergunning voor de bouw van Villa de Lange vermeld moest zijn wie de aannemer was. Maar die vergunning was niet beschikbaar. In het Regionaal Archief werd in de nog ongeordende nalatenschap van een aannemer uit Langedijk bij toeval een deel gevonden van het archief van (toen nog) aannemer Ringers. Daar zat die vergunning voor Villa de Lange bij en ja hoor, deze Villa de Lange blijkt gebouwd te zijn door aannemer Ringers, later architect en bouwer van de chocoladefabriek. Daarmee was de samenwerking van Jan Wils en Ringers aangetoond. Zo gek was dat eigenlijk niet, want Villa de Lange staat aan het eind van de tuin achter de eerste chocoladefabriek van Ringers aan het Varnebroek. De jonge aannemer Ringers kwam via Jan Wils in de wereld van de kunstenaarsgroep van De Stijl terecht (waarover een prachtige tentoonstelling is te zien in het Haags Gemeentemuseum, tot 1 januari 2014), met grote namen als Berlage, Van Doesburg, Mondriaan. Deze groep, met Jan Wils voorop, onderhield ook nauw contact met de beroemde Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright. De bouw- en inrichtingsfilosofie van De Stijl moet de latere architect Ringers zeer hebben beïnvloed. Veel licht, veel glas, grote raampartijen, staalconstructies bij binnenwanden, primaire kleuren...het kwam allemaal terug in de chocoladefabriek. Je mag gerust stellen, dat de fabriek van Ringers de geest ademt van Jan Wils, Berlage, Frank Lloyd Wright en als zodanig een belangrijk cultuurhistorisch èn industrieel erfgoed is voor de stad. Bekijkt u zelf de bouwkundige aspecten van de Ringersfabriek in de foyertentoonstelling in het Stedelijk Museum in december. Op zondag 8, 15 en 22 januari organiseert het Stedelijk Museum in samenwerking met de Historische Vereniging Alkmaar en de afdeling Monumentenzorg van de gemeente stadswandelingen langs de bouwwerken van aannemer, later architect Ringers. Let op de aankondiging voor aanmelding in de pers en op de website van het Stedelijk Museum. - - Op 15 december vond de officiële heropening plaats van de Alkmaarse Synagoge. Deze is in zijn geheel gerestaureerd, zoveel mogelijk naar voorbeeld van een oude foto van het interieur. In de hal van de synagoge komt het monument ter nagedachtenis aan de vermoorde joodse bevolking van Alkmaar. Naast de synagoge is een multifunctionele ruimte gebouwd van twee verdiepingen, die fungeert als kiddoesj-ruimte en een educa tieve en culturele functie krijgt. Een speciale dakconstructie maakt dat een deel van de benedenverdieping als 'loofhut' gebruikt kan worden. De benedenzaal wordt vernoemd naar de laatste rabbi van Alkmaar, de "Abraham de Wolff zaal"; de bovenzaal wordt de "Bertha Noach zaal", naar zijn echtgenote. Het naastgelegen Joodse schooltje en het Rabbijnen-huisje zijn gerestaureerd tot moderne woningen, maar hebben hun originele buitenkant behouden. Het rituele bad (Mikwe) is geconserveerd en blijft zichtbaar voor het publiek. «SB! 8o Oud Alkmaar 20ii

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 26