nis woonde hij in 1517 in Brugge, en kon dus helemaal niet in Alkmaar geweest zijn. Zo zijn nog wel meer voorbeelden te vinden van gerechtelijke souplesse. Ook overlegde de schout altijd met schepenen of burge meesters over toepassing van pijnbank en dergelijke. Daar werd in de praktijk, die we bijvoorbeeld uit Amsterdam kennen, toch maar spaarzaam gebruik van gemaakt. Hoe dan ook, deze onbevredigende gang van zaken bleef bestaan tot aan de Franse tijd. Het was namelijk Filips II die in 1578, drie jaar voordat hij afgezworen zou worden als souverein, probeerde met de 'Criminele ordonnantiën' daarin verbetering te brengen, maar de opstandige gewesten, waaronder Holland, moesten van hem natuurlijk niets hebben. Zo bleef alles bij het oude, te meer omdat stadsbesturen - waarvan de schepenbanken deel uitmaak ten - er veel te huiverig voor waren iets van hun autonomie te verliezen. Als we kijken naar de overtredingen en mis daden die mensen in Alkmaar voor het gerecht brachten in deze periode, dan gaat het in de eerste plaats om allerlei vormen van diefstal en overtredingen van stadskeu ren waarvan men materieel voordeel ver wachtte. De meeste dieven hadden het voorzien op kleding en textiel dat uit huizen of van de waslijn geroofd werd. In totaal werden 62 personen (40%) daarvoor veroordeeld. Vervolgens is er de categorie van agressief gedrag, variërend van uitschel den en bedreigen tot mishandelen. Daarvoor werden 40 mensen (26%) opgepakt en gevonnist. Verder zijn er nog twee mannen die voor doodslag terecht stonden en vier die onbekende maar zware misda den hadden begaan, want ze werden ont hoofd. Dus twee, misschien wel zes maal moord of doodslag in 40 jaar, op een bevol king van zo'n 5000 of 6000 inwoners. Is dat veel Het is in elk geval veel meer dan tegenwoordig, en misschien wel heel veel meer dan nu omdat de kans om gepakt te worden voor een dergelijk vergrijp toen heel klein was. In het Amsterdams Archief bestaan naast gerechtelijke dossiers ook lijkschouwingsrapporten. Daaruit heeft men kunnen afleiden dat het aantal mensen dat door geweld om het leven kwam meer dan 10 keer zo groot was als het aantal doodslagers dat voor de rechters kwam! Verreweg de grootste groep misdrijven en overtredingen is economisch van aard, dat wil zeggen dat de gedaagden geld of ander materieel voordeel hoopten te verkrijgen van hun daad. In totaal 59 vonnissen werden hier over uitgesproken, exclusief de 24 bedelaars waarover straks. Accijnsontduiking, het gebruik van onge ijkte vaten e.d. en vuilstort in de grachten werd 8 keer veroordeeld, zijnde overtreding van de stadskeuren, hoewel niet met zo veel woorden altijd geformuleerd. Omstreeks 50 correcties werden voor allerlei diefstallen en berovingen uitgedeeld. Zilverwerk uit kerken was een lucratieve maar levensge vaarlijke buit, want van de vier keer dat dit werd geconstateerd leidde dat drie keer tot een doodvonnis. Ook werd twee maal succes geboekt tegen rondtrekkende bendes, althans enkele leden hadden de pech gegre pen en gevonnist te worden. Alleen de zwaarste straffen waren dan goed genoeg om aan te geven hoe de rechters over zulke lieden dachten. Inbraak in huizen of geweld tegen personen werd altijd als een zeer ver- 5B55SB 6B8eiasi#66si6a8ss6 MISDRIJVEN EN OVERTREDINGEN 74 Oud Alkmaar 2011

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 20