1 ro Links: Dienstbode- kamertje. Foto M. ten Berge. Rechts: Plan voor het maken van een dakkapel en dienstbodekamer tje 1918. I y toegang tot twee slaapkamers aan de voor zijde en twee aan de achterzijde. Deze slaapkamers zijn in 1971 gemoderniseerd. De kleine slaapkamer boven de voordeur heeft aan de buitenmuur nog behang op betengeling. Rechts van de overloop is een raam, links bevinden zich drie paneeldeu ren. De buitenste twee zijn kasten waarvan de rechter van oorsprong een privaat met ton bevatte. De middelste deur geeft toegang tot een halve spiltrap, die uitkomt op de zolder, in een uitge bouwde dakkapel en een kleine overloop. Deze overloop bevindt zich aan de achter zijde van het huis onder het dak, een kleine deur geeft toegang tot het achterge legen platte dak. De gehele zolderverdieping verkeert nog in de staat waarin het in 1918 is gebouwd. Recht tegenover de trapopgang is een ruime ingebouwde kast. Het plafond en de wanden van de overloop zijn rondom betimmerd met grijs/groen geschilderde kraaldelen (planken met aan één zijde een rond geschaafd randje, een 'kraal']. Rechts in het midden een deur naar de dienstbo dekamer aan de voorzijde van het huis. Ook dit kamertje is nog in authentieke staat: plafond, wanden en dakkapel aan de grachtzijde zijn eveneens betimmerd met grijs/groen geschilderde kraaldelen. Op de vloer in de dienstbodekamer is een bruin zeil met klein patroon bewaard gebleven. De eerste inwonende dienstbode die hier haar onderkomen had, in dienst bij de familie Jacobse, staat op de woningkaart van het bevolkingsregister vermeld. Haar naam is Margaretha Joanna van der Veer. Na haar woonden op deze onverwarmde zolderkamer tot 1941 de dienstbodes Dieuwertje van Veen, Anna Maria van Bohemen, Geertruida Mulder en Clasina Molenaar. Met vriendelijke dank aan John van der Rhee, Hilda Bieman en Sebastiaan Desserjer. 70 Oud Alkmaar 2011 JVïtt ■ririïe*JC' f j' 1 t,vt 1 /Lr

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 16